Miłość, która rozpoczęła się w Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 14:07
Reportaż o niewiarygodnej historii dwojga zakochanych więźniów, którzy – rozłączeni po wojnie – spotkali się po 39 latach.
Opowieść Jerzego Bieleckiego, którą usłyszymy w reportażu, została nagrana w 2007 roku, podczas pracy nad projektem  Przywracanie pamięci realizowanym pod patronatem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Opowieść Jerzego Bieleckiego, którą usłyszymy w reportażu, została nagrana w 2007 roku, podczas pracy nad projektem "Przywracanie pamięci" realizowanym pod patronatem Prezydenta Lecha KaczyńskiegoFoto: Glow Images/East News

Jerzy Bielecki jako młody chłopak trafił do obozu w Auschwitz jednym z pierwszych transportów. Tam poznał swoja wielką miłość - Cylę.  
Jerzy obiecał swojej ukochanej, że wyrwie ją z piekła Auschwitz. 21 lipca 1944 roku przebrany za SS-mana razem z Cylą wyszli z obozu. Po brawurowej ucieczce przyrzekli sobie, że po wojnie się spotkają. Cyla ukrywała się do końca wojny we wsi Przemęczany-Gruszów u rodziny Czerników, znajomych wujka Jerzego Bieleckiego, gdzie była traktowana jak córka. Bielecki walczył w oddziale partyzanckim AK.

70. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia
Po wojnie Cyla otrzymała wiadomość, że Jurek zginął w partyzantce. On usłyszał, że jego ukochana wyjechała do Szwecji i tam zmarła. Ich drogi się rozeszły na kilkadziesiąt lat.
W maju 1983 roku Cyla, mieszkająca z rodziną w Nowym Jorku, dowiedziała się od Polki, która u niej sprzątała, że Jurek żyje. Kobieta widziała film dokumentalny, w którym Bielecki opowiadał swą historię. Cyla zdobyła jego numer telefonu. 8 czerwca 1983 roku przyleciała do Polski. Mężczyzna czekał na nią z bukietem 39 róż, za każdy rok rozłąki po jednej.
Cyla Cybulska zmarła w lutym 2006 roku, Jerzy Bielecki - w październiku 2011.
***

Na reportaż z cyklu "Opowieści po zmroku" zapraszają – w poniedziałek (26.01) w godz. 21.00-21.50 – Katarzyna Nowak i Joanna Szwedowska.
jp/mc

Czytaj także

Ofiara i kat z Auschwitz w jednej celi śmierci...

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 11:00
Stanisława Rachwał była więźniarką w obozie oświęcimskim. Po wojnie trafiła do komunistycznego więzienia. Tam spotkała esesmanki z obozu. Pokusa zemsty była nieodparta... Zapraszamy do wysłuchania reportażu "WiNna nie WiNna" Patrycji Gruszyńskiej-Ruman nagrodzonego w 2009 roku Prix Italia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przykazanie dziadka - cichociemnego

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 11:40
- Podczas rehabilitacji puszczam sobie kasetę z głosem dziadka, wtedy mam więcej siły, żeby zrobić jakieś ćwiczenie - opowiada bohaterka reportażu "Szczęściara".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieść więziennego poety

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 12:00
- Życie za kratami daje możliwość zatrzymania i zajrzenia w głąb w siebie. Tu odnalazłem chęć pisania - mówi bohater reportażu. "Poezja w celi z widokiem na chmury".
rozwiń zwiń