Generacje: od Kotońskiego do Burzyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 19:00
Muzyka jest dziś wielobarwna i żywa w relacjach wobec świata, a cykl "Generacje daje temu najlepszy wyraz. Najbliższy koncert w niedzielę, 15 marca w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego
Włodzimierz Kotoński. Czy idee pioniera polskiej muzyki (nie tylko) elektronicznej są wciąż aktualne?
Włodzimierz Kotoński. Czy idee pioniera polskiej muzyki (nie tylko) elektronicznej są wciąż aktualne?

Bilety do nabycia w sklepie Polskiego Radia>>>

„Generacje” – organizowane od 2003 roku  przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Program 2 Polskiego Radia i Związek Kompozytorów Polskich prezentują różne nurty w nowej muzyce polskiej i postawy twórcze różnych pokoleń. Muzykę ważną, lecz nie zawsze pamiętaną, premiery, a także dyskurs estetyczny pomiędzy współczesną twórczością polską i innych krajów.

„Generacje XIX” stanowią klarowną realizację wspomnianych idei - to podróż przez czas i czasu tego rozumienie. Tym razem z udziałem Polskiej Orkiestry Radowej pod dyrekcją Szymona Bywalca i saksofonisty Pawła Gusnara.

Na koncercie zabrzmi muzyka orkiestrowa twórców urodzonych na przestrzeni 64 lat, od najstarszego, zmarłego w zeszłym roku mistrza wielu kompozytorskich pokoleń Włodzimierza Kotońskiego („Róża wiatrów”), do  najmłodszej Nikolet Burzyńskiej, urodzonej w roku 1989 („Mirage...”  – premiera utworu). Poprzez dynamiczny i wyrazisty formalnie utwór Zbigniewa Penherskiego („Sygnały 2”), i trzy, jakże różne stylistycznie, utwory kompozytorów urodzonych w latach 70.: Sławomira Wojciechowskiego („Matter of Choice” – premiera wersji orkiestrowej), Grzegorza Duchnowskiego („Gry warszawskie” – premiera utworu nagrodzonego w konkursie im. Karola Szymanowskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS) i Bartosza Kowalskiego („Gniew wiatru” – z brawurową partią solową saksofonu).

Program:

Zbigniew PENHERSKI Sygnały 2 na orkiestrę (1995); Sławomir WOJCIECHOWSKI Matter of Choice na ansambl i elektronikę - wersja na orkiestrę (2014); Bartosz KOWALSKI Gniew wiatru na saksofon i małą orkiestrę (2013); Grzegorz DUCHNOWSKI Jeux varsoviens na orkiestrę (2013); Nikolet BURZYŃSKA Mirage... na orkiestrę (2012); Włodzimierz KOTOŃSKI Róża wiatrów na orkiestrę (1976)

Wyk. Paweł Gusnar - saksofon, Polska Orkiestra Radiowa, Szymon Bywalec - dyrygent

matriały promocyjne/mm

Czytaj także

Żegnamy pionierów polskiej muzyki elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 17:00
- Otwartość na nowe pomysły cechowała go do ostatnich lat - podkreślała Barbara Okoń-Makowska, współpracowniczka Włodzimierza Kotońskiego. To obok Bohdana Mazurka drugi pionier polskiej muzyki elektronicznej, którego pożegnaliśmy w tym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Górecki wyśpiewał mi nazwisko Tansmana"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2015 17:00
- To było podczas rozmowy telefonicznej. Melodia oparta na literach imienia i nazwiska Tansmana stała się tematem IV Symfonii Góreckiego - wspominał inicjator dzieła Andrzej Wendland.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Maksymiuk składa hołd bohaterce AK

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2015 13:00
- Zainspirowała mnie tablica, którą mijam codziennie w drodze do sklepu - mówił Jerzy Maksymiuk o kompozycji "Vers per archi", którą wykonał z Polską Orkiestrą Radiową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królewscy wiozą polską muzykę w świat

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2015 17:20
Polska seria w brytyjskim katalogu Hyperion – to efekt wieloletniej współpracy artystów z Warszawy i działającej od 25 lat wytwórni.
rozwiń zwiń