To z nimi powalczy "Franz Kafka". Lista kandydatów do międzynarodowego Oscara

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2025 10:14
"Franz Kafka" w reżyserii Agnieszki Holland to polski wybór do nominacji do Oscarów w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Zanim jednak znajdzie się w nominowanej do nagrody piątce obrazów, musi zachwycić selekcjonerów bardziej niż jego konkurencja. Ta lista jest długa - aktualnie wybrano już 56 filmów. Termin zgłoszeń upływa 1 października.  
Franz Kafka, reż. Agnieszka Holland
"Franz Kafka", reż. Agnieszka HollandFoto: Materiały prasowe FPFF w Gdyni

W ostatnich latach kilka polskich filmów znalazło się w gronie pięciu nominowanych do Oscarów w kategorii najlepszy film międzynarodowy, to: w 2023 roku "IO" Jerzego Skolimowskiego, w 2020 "Boże ciało" Jana Komasy, w 2018 "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego czy wcześniej "Ida", autorstwa tego samego reżysera, której udało się zdobyć statuetkę. W tym roku 

W tym roku, decyzją Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i jego Komisji Oskarowej obradującej pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej, naszym kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej jest "Franz Kafka" w reżyserii Agnieszki Holland.  To trzeci raz, gdy obraz Holland reprezentuje nasz kraj przed amerykańską Akademią. Wcześniej były to wyreżyserowany wspólnie z Kasią Adamik "Pokot" (2018) i "W ciemności" (2012). 

Polski kandydat do Oscara - "Franz Kafka"

Najnowszy film Agnieszki Holland miał swoją premierę podczas jubileuszowej, 50. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Znalazł się także w Konkursie Głównym 73. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastián oraz w Konkursie Głównym 50. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

"Franz Kafka" to dramatyczny portret życia i twórczości Franza Kafki, skupiający się na jego walce z biurokratyczną rzeczywistością i osobistymi lękami. Obraz przedstawia kluczowe momenty z życia pisarza, od narodzin w XIX-wiecznej Pradze po ostatnie lata życia, ukazując go jako uwięzionego w koszmarze. To opowieść o wrażliwym człowieku, którego lęki i dylematy mocno rezonują z dzisiejszym młodym pokoleniem. 


Kandydaci z całego świata czekają na nominację do Oscara

W tym roku konkurencja jest duża. Już 56 krajów wybrało swoich kandydatów do Oscara, a lista wciąż rośnie - zgłoszenia przyjmowane są do 1 października. Na nominację szansę ma tylko 5 z nich, a ze statuetką z Hollywood wyjedzie jeden.  

Aktualna lista prezentuje się następująco:

  • Armenia: "Mes fantômes arméniens"
  • Austria: "Paw zwyczajny"
  • Azerbejdżan: "Tağıyev: Neft"
  • Belgia: "Młode matki"
  • Bośnia i Hercegowina: "Blum - Gospodari svoje buducnosti"
  • Brazylia: "Tajny agent"
  • Bułgaria: "Stadoto"
  • Chile: "Tajemnicze spojrzenie flaminga"
  • Chorwacja: "Fiume o morte!"
  • Czarnogóra: "Obraz"
  • Czechy: "Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała"
  • Dominikana: "Pepe"
  • Egipt: "Happy Birthday"
  • Ekwador: "Chuzalongo"
  • Estonia: "Pikad paberid"
  • Filipiny: "Magalhães"
  • Finlandia: "100 litraa sahtia"
  • Gruzja: "Panoptikoni"
  • Holandia: "Rietland"
  • Indonezja: "Sore: Istri dari Masa Depan"
  • Irak: "Mamlaket al-Qasab"
  • Iran: "Ellat-e Marg Namaloom"
  • Irlandia: "Sanatorium"
  • Islandia: "Miłość, która zostaje"
  • Izrael: "The Sea"
  • Japonia: "Kokuhō"
  • Jordania: "Illi baqi minnak"
  • Kambodża: "Tenement"
  • Kanada: "To, co zabijasz"
  • Kolumbia: "Un poeta"
  • Korea Południowa: "Eojjeolsuga eobsda"
  • Kostaryka: "El monaguillo, el cura y el jardinero"
  • Łotwa: "Ogar Boga"
  • Macedonia Północna: "Prikaznata za Siljan"
  • Maroko: "Calle Málaga"
  • Niemcy: "In die Sonne schauen"
  • Norwegia: "Affeksjonsverdi"
  • Palestyna: "Palestine 36"
  • Panama: "Querido trópico"
  • Papua Nowa Gwinea: "Papa Buka"
  • Paragwaj: "A pod flagami słońce"
  • Peru: "Kinra"
  • Polska: "Franz Kafka"
  • Portugalia: "Banzo"
  • Rumunia: "Najeźdźcy"
  • Słowacja: "Otec"
  • Słowenia: "Kaj ti je deklica"
  • Szwajcaria: "Heldin"
  • Szwecja: "Orły Republiki"
  • Tajlandia: "Pee chai dai ka"
  • Tajwan: "Zuo pie zi nv hai"
  • Tunezja: "The Voice of Hind Rajab"
  • Turcja: "Hemme'nin öldüğü günlerden biri"
  • Ukraina: "2000 metrów do Andrijiwki"
  • Urugwaj: "Agarrame fuerte"
  • Węgry: "Árva"

***

pj


Czytaj także

Jerzy Skolimowski z "IO" powalczy o Oscara

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 21:00
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do najważniejszych nagród świata kina. W kategorii najlepszy film międzynarodowy o statuetkę Oscara powalczy obraz Jerzego Skolimowskiego. "IO" będzie konkurował m.in. z filmami "Blisko" i "The Quiet Girl" oraz z "Na Zachodzie bez zmian".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Franz Kafka" na Oscary. Film Agnieszki Holland polskim kandydatem!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2025 14:43
Najnowszy film Agnieszki Holland, "Franz Kafka", został polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Stało się to tuż po światowej premierze produkcji, która miała miejsce 5 września na Festiwalu w Toronto. Decyzję Komisji Oscarowej obradującej pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej ogłoszono w poniedziałek w Warszawie.
rozwiń zwiń