"Front Narodowy walczy o klasę średnią"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2016 18:10
- By przyciągnąć klasę średnią, Front Narodowy musi złagodzić język i być mniej antysystemowy. Ale to pułapka, bo może wtedy stracić swoich tradycyjnych wyborców – oceniał Piotr Kieżun, omawiając obecną sytuację ugrupowania Marine Le Pen na francuskiej scenie politycznej.
Audio
  • Z Piotrem Kieżunem o francuskim Froncie Narodowym rozmawia Paweł Lekki (Puls świata/Dwójka)
Co mówią dziś sondaże o szansach Marine Le Pen? (na zdj.) w nadchodzących w przyszłym roku wyborach prezydenckich we Francji?
Co mówią dziś sondaże o szansach Marine Le Pen? (na zdj.) w nadchodzących w przyszłym roku wyborach prezydenckich we Francji? Foto: SEBASTIEN NOGIER/PAP/EPA

Jakich wyborców ma skrajnie prawicowy Front Narodowy? Jak się okazuje, głosują na niego nie tylko bezrobotni czy emeryci, ale i robotnicy. - Sympatycy Frontu Narodowego widzą największe zagrożenie w imigrantach, w otwartej Europie, w tym, ze francuska gospodarka jest zależna choćby od Brukseli - tłumaczył gość Dwójki.

Czy Front Narodowy jest dziś we Francji realną siłą? Uda mu się przekonać do siebie jakąś część klasy średniej? Może przekroczyć magiczny pułap trzydziestu procent poparcia? I na ile są prawdopodobne marzenia Marine Le Pen o prezydenturze?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Piotr Kieżun (Kultura Liberalna)

Data emisji: 10.02.2016

Godzina emisji: 17.45

jp/mc

Czytaj także

Nie tylko rząd Vichy. Archiwalny wstyd Francuzów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 18:50
We Francji odtajniono właśnie archiwa z czasu II wojny światowej i trwających aż do 1960 r. procesów i śledztw dotyczących kolaboracji Francuzów z III Rzeszą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francja rok po zamachach na "Charlie Hebdo"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 15:00
- Jeśli mielibyśmy spojrzeć całościowo na ubiegłoroczne zamachy we Francji, to żadne proste rozwiązania z niech nie wynikają - mówił w Dwójce Jarosław Kuisz z portalu "Kultura Liberalna".
rozwiń zwiń