Dwójka

Marta Kwaśnicka: Polak w Rzymie czuje się jak u siebie

19.11.2014 14:00
– Geograficznie jesteśmy ludźmi Północy, ale przez przyjęcie katolicyzmu należymy też do świata śródziemnomorskiego – mówiła autorka książki "Krew z mlekiem".
Teksty zawarte w zbiorze Krew z mlekiem Marta Kwaśnicka pisała przez wiele lat. Jest to więc także dokument jej drogi eseistycznej
Teksty zawarte w zbiorze "Krew z mlekiem" Marta Kwaśnicka pisała przez wiele lat. Jest to więc także dokument jej drogi eseistycznejFoto: zbiory prywatne
Posłuchaj
29'29 Marta Kwaśnicka: Polak w Rzymie czuje się jak u siebie (Spotkania po zmroku/Dwójka)
więcej

/

Marta Kwaśnicka skończyła filozofię, archeologię i historię Kościoła. Interesuje się kulturą iberoamerykańską, hiszpańską, a także włoską. Uważa, że Polska nie jest tylko krajem zawieszonym między Wschodem a Zachodem - związki naszej kultury z południem Europy są niezwykle silne. Tezy te rozwija w tomie esejów "Krew z mlekiem".

Autorka książki nie ukrywa, że tytuł ma prowokować do pytań. Potoczne odczytanie tych słów jako określenia typu karnacji zwraca uwagę na kobiecość, ale Marta Kwaśnicka spotkała się z wieloma innymi interpretacjami. Według jednej z nich krew z mlekiem to połączenie pierwiastka cielesnego z boskim. – Myślę, że to trafna interpretacja. Większość tekstów w zbiorze dotyczy napięcia między tym, co materialne, zmysłowe, biologiczne, a tym, co duchowe. To zresztą podstawowe napięcie katolicyzmu, które bez wątpienia bardzo na mnie wpłynęło – powiedziała.

Książkę "Krew z mlekiem" objął patronatem medialnym Portal PolskieRadio.pl.

***

Tytuł audycji: "Spotkania po zmroku"

Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz

Goście: Marta Kwaśnicka (autorka książki "Krew z mlekiem"), prof. Wojciech Kudyba (poeta, krytyk i historyk literatury), Wanda Zwinogrodzka (krytyk teatralny i publicystka)

Data emisji: 18.11.2014

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Kierunki demokracji, czyli Polacy prawie jak starożytni Grecy

01.10.2014 13:00
– Polacy są grupą ruchliwą, rozgadaną, mającą swoje zdanie na wiele tematów. To naród polityczny w południowym, greckim sensie – mówił w Dwójce prof. Marek Cichocki, redaktor naczelny "Teologii Politycznej", tłumacz książki "Powstanie polityczności u Greków" Christiana Meiera.
Akropol
AkropolFoto: therysma/sxc.hu/cc
Posłuchaj
27'19 Prof. Marek Cichocki o wizji demokracji Christiana Meiera (Spotkania po zmroku/Dwójka)
więcej

Istnieją dziś obok siebie dwa sposoby powszechnego pojmowania demokracji. Współcześnie kojarzy nam się ona z krajami północy, Skandynawią, Wielką Brytanią. Jej militarnym ramieniem jest pakt północnoatlantycki. Z drugiej strony wskazujemy, że demokracja narodziła się u Greków w starożytności. Ateny w tym ujęciu są wzorcem państwa demokratycznego.

– Konflikt między tymi dwiema tradycjami przebiega na naszych oczach wskutek kryzysu – powiedział prof. Marek Cichocki. – Północ to miejsce, które reprezentuje pewnego typu porządek fiskalny i społeczny, a także idee demokracji w liberalnym wydaniu. Południe zaś pielęgnuje idee demokracji bezpośredniej, w jakiś sposób włożonej w formy republiki. Taka demokracja może się wydawać spontaniczna i nieuporządkowana, a według niektórych nawet nieodpowiedzialna – dodał.

Gość "Spotkań po zmroku" zauważył, że Polacy chcieliby dziś być bardziej "północni". – Uważamy, że to by nas w jakiś sposób nobilitowało. Rzeczywiście mentalność Polaków już zmieniła się w duchu Północy, jeśli chodzi o przywiązywanie wagi do punktualności, pewnych formalnych zobowiązań, a także o stosunek do prawa – mówił.

W jego przekonaniu jednak Polacy nie są narodem Północy. – Nasza kultura polityczna jest bardziej południowa. Widać to w przywiązaniu do bezpośredniej formy demokracji, do deliberacji, do prawa zabierania głosu i uczestniczenia w podejmowaniu decyzji, które wpływają na naszą przyszłość. To podstawowe cechy charakteryzujące starszą, grecką tradycję demokracji – powiedział.

Prof. Marek Cichocki swoje wywody oparł m.in. na przetłumaczonej przez siebie książce "Powstanie polityczności u Greków" Christiana Meiera, niemieckiego historyka i filozofa polityki, który uznał, że jedynym ratunkiem dla politycznej Europy jest powrót do refleksji nad greckim dziedzictwem demokracji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą z gościem Dwójki przeprowadził Mateusz Matyszkowicz.

mc/mm

Zobacz więcej na temat: polityka starożytność

Czytaj także

Andrzej Dobosz: całe życie książki do mnie podążały

15.10.2014 11:00
Przyjaźnił się ze Słonimskim, Kottem, Tyrmandem i Hłaską. Jeden z najlepszych polskich felietonistów. Uważny, zachłanny czytelnik. Andrzej Dobosz opowiadał w Dwójce o swoich lekturach – z różnych półek.
Andrzej Dobosz, 2008 r.
Andrzej Dobosz, 2008 r.Foto: PAP/Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
29'14 Z Andrzejem Doboszem i Tomaszem Herbichem rozmawia Mateusz Matyszkowicz (Spotkania po zmroku z Teologią Polityczną/Dwójka)
więcej

"Z różnych półek" – taki właśnie tytuł nosi nowa książka Andrzeja Dobosza, w której, jak pisał Krzysztof Koehler, "autor dokładnie i rzeczowo, czasem tak samo sensualnie opisuje dzieła, ale zarazem nie zawsze i niekoniecznie trzyma się ściśle ich treści (z opisów możemy poznać wymiary, ba, ciężar nawet książki i uwagi typu: nadaje się do czytania przy biurku, nie da się czytać w łóżku)".
Andrzej Dobosz oraz redaktor "Z różnych półek" – Tomasz Herbich byli gośćmi Dwójkowej audycji "Spotkania po zmroku z Teologią Polityczną”. Znakomity felietonista opowiadał o swoich literackich pasjach, wspominał swoje rozliczne życiowe zajęcia (m.in. prowadzenie księgarni polskiej w Paryżu). – Szczęśliwie całe życie książki do mnie podążały. A to od zaprzyjaźnionych autorów, a to dostawałem od wydawców – mówił, przywołując m.in. frapującą historię o dramacie Leopolda Tyrmanda "Kaloryfery, czyli Polacy". – Ta sztuka powstała właściwie na moje zamówienie. Pan Leopold przy stoliku literatów opowiadał o doświadczeniach, kiedy wymieniają kaloryfery w kamienicy. Ja, słuchając jego opowieści, nakłoniłem go, by napisał komedię na ten temat.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Andrzejem Doboszem i Tomaszem Herbichem, którą przeprowadził Mateusz Matyszkowicz.

jp/bch