Czego możemy nauczyć się od sroki?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2015 11:00
Świat zwierząt to doskonała skarbnica życiowych strategii o czym opowiadali w "Poranku Dwójki" autorzy książki "Animal Rationale".
Audio
  • Łukasz Bożycki i Paweł Fortuna o książce "Animal Rationale" (Poranek Dwójki)
Sroka powszechnie znana jest ze swych zdolności złodziejskich, mnie znane są jej umiejętności radzenia sobie z drapieżnikami
Sroka powszechnie znana jest ze swych zdolności "złodziejskich", mnie znane są jej umiejętności radzenia sobie z drapieżnikamiFoto: Pixabay/gabicuz

- Pomysł na tę książkę zrodził się podczas podglądania zwierząt na balkonie na Saskiej Kępie w Warszawie - mówił fotograf i przyrodnik Łukasz Bożycki. - Sroka prześladowała kota w nocy, żeby zdemaskować drapieżnika, żeby sobie odpuścił - wspominał. Ta obserwacja zwróciła uwagę psychologa Pawła Fortuny, który zauważył, że podobne działania są skuteczne w świecie ludzi. - W świecie biznesu, jeśli wykażemy stosowanie przez kogoś technik manipulacyjnych, to ta osoba traci twarz, więcej nie może nami manipulować - podkreśłał.

We wspólnej książce "Animal Rationale" panowie podają więcej przykładów zwierzęcych strategii, wartych przyswojenia. W audycji opowiadali m.in. że od rybitwy możemy nauczyć walki z rutyną w związku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Łukasz Bożycki (fotograf, przyrodnik) Paweł Fortuna (psycholog)

Data emisji: 30.09.2015

Godzina emisji: 8.35

bch/kd

Czytaj także

Zły nastrój łatwiej poznać po psie niż kocie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 11:39
- Koty cierpią raczej w samotności. Zachowują się wtedy zupełnie inaczej, unikają towarzystwa. Psy potrafią bardziej zaakcentować zły nastrój - mówi Monika Tyszkiewicz, zoopsycholog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzę też człowiek? Kwestia sporna…

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 16:38
Filozofowie, psychologowie, weterynarze i słuchacze audycji "Znaki zapytania" spierali się o istotę różnicy między zwierzęciem a człowiekiem. A może to tylko "bałamutny rozdział pojęciowy"?
rozwiń zwiń