Polskie Radio
Section05
Marcin Pesta

Jakub Majmurek: Wojciech Jerzy Has to reżyser, który lubi inscenizować rupieciarnie

- Pierwsze pojęcie, które kojarzy mi się z Hasem, typem jego wyobraźni, to jest pojęcie rupieciarni. To jest reżyser, który lubi inscenizować różnego rodzaju rupieciarnie, zabierać nas do jakichś umarłych, nieistniejących już światów przeładowanych bibelotami z przeszłości - mówił w Dwójce krytyk filmowy Jakub Majmurek. 1 kwietnia minęła 99. rocznica urodzin Wojciecha Jerzego Hasa.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Jerzy Has kino Marcin Pesta Jakub Demiańczuk Jakub Majmurek Dwójka KULTURA

Maciej Karpiński: Janusz miał ogromny dystans do życia

- Jeżeli można wymienić jedną najbardziej wyróżniającą go cechę, to ogromny dystans, jaki miał do wszystkiego. Do całego świata, do samego siebie, w pewnym sensie także i do swojej twórczości. Być może była to jakaś forma samoobrony, ale właściwie sprawiał wrażenie, że na niczym mu tak specjalnie nie zależy, że wszystko jest względne. To zresztą odbija się też w jego filmach - wspominał Janusza Kondratiuka jego przyjaciel.
Zobacz więcej na temat:  reżyser Janusz Kondratiuk wspomnienie Wszystkich Świętych FILM KULTURA odeszli 2019 Marcin Pesta

Pedro Almodovar. Reżyser, który kręci wciąż jeden dobry film

- Zetknęłam się z jego kinem, gdy ukazał się cały pakiet kaset VHS. To było wspaniałe, ale przyznam szczerze, że one w mojej pamięci złożyły się w jeden wielki film. Granice między tytułami się zatarły, bo przewijają się w nich te same aktorki i aktorzy, podobne wnętrza i stroje. Almodovar to reżyser, który przez całe życie kręci jeden film – mówiła w Dwójce krytyk filmowa Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  kino Pedro Almodovar FILM KULTURA Marcin Pesta

Marek Miller: dziennikarstwo to opowiadanie wspólnych historii

- Na każdy etapie trzeba sobie postawić to pytanie: czym jest dziennikarstwo? My mówimy, że służy ono podtrzymywaniu więzi społecznych. Gdy mamy historię zbyt psychologiczną, zbyt skomplikowaną, to zajmuje się tym literatura. Społeczeństwo chce natomiast słuchać historii, które mają dla nas wspólnie znaczenie - mówił założyciel Laboratorium Reportażu na UW.
Zobacz więcej na temat:  reportaż KULTURA Marcin Pesta