Władysław Sławny: fotograf wielkich budów PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 10:00
- Z jednej strony fotografował "celebrytów” PRL-u, z drugiej interesowały go plebejskie klimaty i codzienność zwykłych ludzi - mówiła w Dwójce Katarzyna Madoń-Mitzner, kuratorka wystawy "Świat Sławnego"
Audio
  • Katarzyna Madoń-Mitzner o wystawie "Świat Sławnego. Warszawa, Polska, Europa lat pięćdziesiątych na zdjęciach Władysława Sławnego".
  • Piotr Sułkowski o projekcie "Podróże z muzyką: Witold Lutosławski".
Fragment plakatu wystawy Świat Sławnego. Warszawa, Polska, Europa lat pięćdziesiątych na zdjęciach Władysława Sławnego, Dom Spotkań z Historią, Warszawa.
Fragment plakatu wystawy "Świat Sławnego. Warszawa, Polska, Europa lat pięćdziesiątych na zdjęciach Władysława Sławnego", Dom Spotkań z Historią, Warszawa.Foto: mat. prasowe

Władysław Sławny, wybitny twórca polskiej powojennej fotografii prasowej, nigdy nie miał wystawy indywidualnej ani albumu, chociaż wśród zawodowych fotografów jest on znany jako ojciec polskiego powojennego fotoreportażu. Był szefem działu fotograficznego legendarnego tygodnika "Świat" w latach 1951–1957. Inspirował się dokonaniami swoich kolegów – zachodnich fotografów, pracujących w najsłynniejszych światowymi magazynach ilustrowanych takich jak "Life” i "Paris-Match”, a przede wszystkim w Agencji Magnum. Ten styl starał się przenosić na grunt Polski stalinowskiej, a potem "odwilżowej”. Dzięki Sławnemu i jego ekipie (byli to przede wszystkim Jan Kosidowski, Wiesław Prażuch i Konstanty Jarochowski) "Świat” stał się polskim poligonem fotoreportażu, a także miejscem spotkań ze słynnymi zachodnimi fotografami, jak np. Willy Ronis czy Henri Cartier-Bresson, który odwiedził Warszawę i redakcję w 1955 roku. W archiwum rodzinnym Sławnego znajduje się około dwóch tysięcy negatywów jego zdjęć z ostatniego okresu pracy w "Świecie”, a więc z lat 1955–57.  I pojedyncze fotografie z lat wcześniejszych. Tyle Sławnemu udało się wywieźć, gdy w 1957 roku wyjechał z Polski.
Wystawa i album, o których mówiliśmy w "Poranku Dwójki" – "Świat Sławnego. Warszawa, Polska, Europa lat pięćdziesiątych na zdjęciach Władysława Sławnego" – nie mogłyby powstać bez pomocy Francisa i Jeana Sławnych. O wystawie opowiadała Katarzyna Madoń-Mitzner, kurator warszawskiej wystawy, zastępca dyrektora Domu Spotkań z Historią, w którym można oglądać ekspozycję.
W audycji prezentowaliśmy także program obchodów Roku Lutosławskiego kolejnej z polskich Filharmonii. Tym razem będzie to Filharmonia Warmińsko - Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego, a o programie opowie dyrektor naczelny – Piotr Sułkowski.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Witoldowi Lutosławskiemu.
A poza tym w Poranku: "Słowo na dzień", kalendarium, przegląd prasy, wiadomości kulturalne,  zaproszenia na imprezy kulturalne oraz  cykl: "Piosenka z rekomendacją". Tym razem są to utwory  wybrane przez Jerzego Maksymiuka.
Jak zwykle zapraszaliśmy również  do udziału w naszym konkursie "Płyta Tygodnia". A jest nią bardzo interesująca wydanie "Witold Lutosławski: Centenary Edition". Ośmiopłytowy album wydany przez Polskie Nagrania z okazji setnej rocznicy urodzin kompozytora. Nagrania z lat 1961-1993 zrealizowane w znacznej części pod batutą Witolda Lutosławskiego.
Zapraszał Piotr Kędziorek.

Czytaj także

Surrealistyczne fotografie Renégo Magritte'a

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2012 19:44
Wystawa w Krakowie, Piknik Naukowy w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieznane twarze z marginesu

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2012 23:30
To fotografie biedy, brudu, bezradności. Portrety ludzi na obrzeżach i miejsc, których wolelibyśmy nie oglądać, nie pozostawiają obojętnym.
rozwiń zwiń