Izraelsko-palestyński film z nagrodą Millennium Docs Against Gravity. "Daje nadzieję na przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2024 16:08
Festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity wyróżnił najlepsze produkcję. Wśród nich znalazł się m.in. film "Las". Główna statuetka powędrowała za to do produkcji izraelsko-palestyńskiej "Nie chcemy innej ziemi". Dyrektor festiwalu Artur Liebhart i reżyser filmu "Las" - Lidia Duda, opowiedzieli w Dwójce o samym festiwalu, a także o wyróżnionych produkcjach.
Główną nagrodę otrzymał film Nie chcę innej ziemi
Główną nagrodę otrzymał film "Nie chcę innej ziemi"Foto: PAP/Radek Pietruszka
  • Dokument "Las" otrzymał pięć nagród - w tym dla Najlepszego Filmu Polskiego oraz Grand Prix Dolnego Śląska.
  • Główną nagrodę Grand Pirix otrzymał film "Nie chcemy innej ziemi".
  • Od 21 maja do 3 czerwca filmy prezentowane na festiwalu będzie można oglądać w sieci.

Poznaliśmy laureatów 21. edycji Millennium Docs Against Gravity. Aż pięć statuetek otrzymał film "Las" w reżyserii Lidii Dudy. Natomiast nagroda Grand Prix trafiła do filmu "Nie chcemy innej ziemi" (reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor).

Współpraca izraelsko-palestyńska

Dyrektor festiwalu Artur Liebhart powiedział, że obraz "Nie chcemy innej ziemi" jest po prostu wyjątkowy. - To film wyprodukowany przez kolektyw izraelsko-palestyński. To samo w sobie jest rzeczą piękną i dającą nadzieję na przyszłość. Film zdobył główną nagrodę nie tylko dlatego, że jest aktualny, ale dlatego że to bardzo dobry film - zauważył.

- Mamy zarówno rozwój historii i sytuacji w filmie, jak i rozwój samych bohaterów. Izraelski dziennikarz, który pierwszy trafia na Zachodni Brzeg i pierwszy raz widzi brutalność izraelskiego wojska, pisze artykuł i dziwi się, że nikt go nie chce opublikować. Na końcu jest jednak kimś zupełnie innym - dodał.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity

Dyrektor festiwalu podkreślił, że wiele produkcji będzie można obejrzeć także w sieci. - W kinach w siedmiu miastach w Polsce pokazujemy 190 filmów. Myślę, że jeżeli odejmiemy pewne retrospektywy, to około 130 filmów będzie można zobaczyć na naszej stronie od 21 maja do 3 czerwca - zapowiedział.

- Mamy jeszcze pełne trzy dni festiwalu, do tego festiwal online. Cieszę się, że udało nam się przyciągnąć ogromną rzeszę publiczności. W tych siedmiu miastach na pewno idziemy na kolejny rekord publiczności w kinach, i to bardzo cieszy - podkreślił Artur Liebhart.

Las i sytuacja na granicy z Białorusią

Pięć statuetek powędrowało do filmu "Las" w reżyserii Lidii Dudy. Autorka podkreśliła, że to dla niej ważne ze względu na sprawę, jaką poruszyła. - Zależy mi na tym samym, na czym zależy moim bohaterom. Żeby pomaganie było legalne i aby nie było kryminalizacji pomocy humanitarnej. Należy w tej sprawie zrobić tyle, ile możemy - powiedziała.

- Moi bohaterowie zgodzili się na ten film ze względu na rzeczywistość jaką mają wokół siebie. Ktoś ich powinien przeprosić za to, że państwo zostawiło ich z tym problemem. Pomaganie jest legalne - dodała.


Posłuchaj
07:00 PR2 2024_05_17-08-07-41.mp3 Artur Libehart i Lidia Duda o filmach "Las" i "Nie chcemy innej ziemi" (Poranek Dwójki)

***

Data emisji: 17.05.2024

Godzina emisji: 8.07

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

dz

Czytaj także

Marek Hłasko - buntownik, głos pokolenia, człowiek złamany przez wojnę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2024 17:00
- Jeżeli ośmio- czy dziesięcioletni chłopiec patrzy na okupację, na leżące ciała na ulicach, przeżywa powstanie warszawskie, to takie rzeczy zostają. Być może właśnie one stworzyły tego cynika, którego tak dzisiaj cenimy - o Marku Hłasce mówił w Dwójce Radosław Młynarczyk, literaturoznawca i biograf pisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Millennium Docs Against Gravity. "Możemy wiele się nauczyć od tych bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 11:51
- Myślę, że wbrew pozorom większość z nas ma świadomość wszystkich tych złych rzeczy, które dzieją się na świecie. W festiwalowych filmach też są poruszane ciężkie tematy, ale jest w nich również bardzo dużo nadziei i bardzo dużo pięknych bohaterów i bohaterek, którzy na co dzień robią niesamowite rzeczy, żyją w niesamowitych miejscach - mówił w Dwójce Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Docs Against Gravity. Juror Jakub Piątek: szukam uniwersalnych historii

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2024 17:00
- Jestem dosyć prostym filmowcem, więc szukam bardziej uniwersalnych historii i czekam na to, aby ten film, który może być o różnie rozumianej sztuce, jakiś sposób w opowieści się uniwersalizował - mówił w Dwójce Jakub Piątek, juror w sekcji "Nos Chopina" na festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity.
rozwiń zwiń