Siedziba NOSPR od zawsze jest domem polskich kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 09:00
Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, zapraszała w "Poranku Dwójki" do Katowic na 5. Festiwal Prawykonań "Polska Muzyka Najnowsza".
Audio
  • Joanna Wnuk-Nazarowa zapraszana 5. Festiwal Prawykonań (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Beata Stylińska rozmawia z Jackiem Przybyłowiczem, twórcą "Wieczoru Strawińskiego" i zastępcą dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu (Dwójka/Poranek Dwójki)
  • Jan Peszek o piosence "American Pie" (Dwójka/Poranek Dwójki)
Witold Lutosławski z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia
Witold Lutosławski z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego RadiaFoto: z archiwum NOSPR

Podczas tegorocznej imprezy (26-28 kwietnia) zostanie prawykonanych blisko 30 dzieł polskich twórców różnych generacji - od młodych debiutantów, aż po nestorów polskiej sceny kompozytorskiej.11 z nich napisanych zostało specjalnie na festiwal w ramach programu ministra kultury "Zamówienia kompozytorskie". - Nie stawiamy żadnych ograniczeń. Prezentujemy zarówno dzieła awangardowe, jak i neoromantyczne; nie boimy się też kultury popularnej: dwa lata temu mieliśmy utwór z udziałem didżeja. Stawiamy tylko jeden warunek: to musi być muzyka profesjonalnych, wykształconych kompozytorów, a nie domorosłych eksperymentatorów - podkreślała Joanna Wnuk-Nazarowa w rozmowie z Marcinem Majchrowskim.

Gospodarzem festiwalu jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, która ma duże doświadczenie w wykonawstwie i ogromne zasługi w promocji nowej polskiej muzyki. - Grzegorz Fitelberg pisał listy do Szymanowskiego, a potem do Bacewicz, prosząc o nowe utwory - mówi Wnuk-Nazarowa. - Jego dzieło kontynuował Jan Krenz, dzięki któremu powstała m.in. "Muzyka żałobna" Lutosławskiego, a potem Kord, Maksymiuk, Strugała, Wit, Wisłocki, Kasprzyk, Chmura... - wylicza.

Koncerty NOSPR oraz innych znakomitych zespołów w ramach Festiwalu Prawykonań trasmitowane będą na antenie Dwójki.

Obok organizatora w śląskim festiwalu wezmą udział czołowe polskie zespoły: Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Kwartet Śląski, Warszawska Grupa Cellonet, Orkiestra Muzyki Nowej oraz soliści, m.in. Marcin Bronikowski, Magdalena Bojanowicz, Paweł Gusnar, Urszula Kryger, Piotr Pławner, Piotr Sałajczyk, Tomasz Strahl, Gracjan Szymczak, Janusz Wawrowski, Agata Zubel. Koncerty odbywać się będą w sali im. Grzegorz Fitelberga w Centrum Kultury Katowice oraz w sali koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej.

W "Poranku Dwójki" zaprosiliśmy też Państwa do Poznania, gdzie 27 kwietnia odbędzie się premiera "Wieczoru Strawińskiego", na który złożą się nowe interpretacje "Święta wiosny" i "Króla Edypa". O tym pomyśle na obchody stulecia powstania pierwszego z dzieł Beata Stylińska rozmawiała z Jackiem Przybyłowiczem, twórcą spektaklu i zastępcą dyrektora Teatru Wielkiego, Jackiem Przybyłowiczem.

A w cyklu "Piosenka z rekomendacją" wysłuchaliśmy dziś utworu "American Pie" w interpretacji Dona McLeana. To propozycja Jana Peszka:

 

Audcyję prowadził Marcin Majchrowski.

Zobacz więcej na temat: dzieje się Katowice MUZYKA
Czytaj także

Konfucjańskie cnoty obywatelskie do zagrania w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 19:00
Pierwsze w Polsce pełne wykonanie kultowego utworu artysty-wizjonera Corneliusa Cardew pod dyrekcją jego współpracownika, Johna Tilbury'ego, to jedna z największych atrakcji zbliżającego się festiwalu "Kody".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko nowa symfonia Góreckiego w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 16:00
W ostatni weekend kwietnia Katowice zamienią się w polską stolicę muzyki nowej. Dwójka transmitowała będzie 3 występy w ramach 5. Festiwalu Prawykonań.
rozwiń zwiń