Fantastyczna krytyka totalitaryzmu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 18:31
O Januszu Zajdlu i jego krytyce totalitaryzmu opowiedzą Paweł Dunin-Wąsowicz, Piotr Gociek oraz Maciej Parowski.
Audio
  • "Historie alternatywne". Jak zmieniano dzieje Polski (Poranek Dwójki)
Co by było, gdyby Polacy wygrali II wojnę światową, jak potoczyłyby się losy Europy, gdyby nasi rodacy nie zostali wyrzuceni z Kremla? I jak mogłyby wyglądać polskie kolonie na księżycu? O tym rozmawiać będziemy w audycjach z cyklu Historie alternatywne
Co by było, gdyby Polacy wygrali II wojnę światową, jak potoczyłyby się losy Europy, gdyby nasi rodacy nie zostali wyrzuceni z Kremla? I jak mogłyby wyglądać polskie kolonie na księżycu? O tym rozmawiać będziemy w audycjach z cyklu "Historie alternatywne"Foto: Thierry Ehrmann/flickr/cc

Raz w miesiącu w Muzeum Powstania Warszawskiego rozmawiamy o polskiej fantastyce z jej autorami, krytykami, czytelnikami oraz z historykami. Przyglądamy się alternatywnym historiom tworzonym przez takich pisarzy jak Łukasz Orbitowski, Marcin Wolski, Jacek Komuda czy Szczepan Twardoch.
Na pierwszą audycję z cyklu "Historie alternatywne" - w sobotę (24.01) w godz 12.00-13.00 - zapraszają Barbara Schabowska i Mateusz Matyszkowicz.

bch/mc/mm

Czytaj także

Już w 1939 roku Hitler chciał zburzyć Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 18:00
- W miejscu Warszawy miało powstać zupełnie nowe miasto przeznaczone dla ludności niemieckiej. Planowano zachować zaledwie 18-tysięczną grupę Polaków na prawym brzegu Wisły jako niewolniczą siłę roboczą - mówił w nowej audycji "Miasta walczące" dr Paweł Ukielski z IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Berlin 1945. Gwałt jako doświadczenie zbiorowe

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 15:00
- Kilkadziesiąt tysięcy cywili zginęło w nalotach i z rąk Armii Czerwonej. Sto tysięcy kobiet zostało zgwałconych - wymieniał prof. Borodziej w audycji "Miasta walczące”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W 1991 roku Vukovar przypominał Warszawę '44

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 15:00
- Chorwatów w Vukovarze boli, że w momencie napadu na miasto część ich serbskich sąsiadów po prostu zniknęła - mówił w Dwójce Ante Nazor, autor scenariusza dokumentu "Vukovar 1991".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Historie alternatywne". Jak zmieniano dzieje Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 10:30
– Alternatywne wersje polskiej historii paradoksalnie pokazują, że nie mogła ona potoczyć się inaczej – mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń