Dwójka

Rosyjski kochanek śmierci

14.10.2012 22:07
Jej wybrańcy giną w dziwnych okolicznościach. Jej kolejnym adoratorem jest młody mieszkaniec Moskwy. Dziewczyna nazywana jest "Śmiercią"...
Rosyjski kochanek śmierci
Foto: Sukanto Debnath/Flickr, lic. CC

Rok 1900. Małoletni moskiewski ulicznik Sieńka Skorik pragnie się dostać do bandy Księcia. Ma szansę zrealizować marzenie, gdy zawiera znajomość z ukochaną herszta. Piękna dziewczyna, uzależniona od narkotyków nosi przydomek "Śmierć", jako że wszyscy jej mężczyźni zmarli w tragicznych okolicznościach. Wkrótce Sińka znajduje ofiary bezwzględnego morderstwa i dowiaduje się o skarbie ukrytym w podziemiach. Wśród poszukiwaczy jest też tajemniczy Erast Pietrowicz...
Boris Akunin – "Kochanek Śmierci". Fragmenty powieści czyta Marek Bukowski.
Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.
15-26 października (poniedziałek-piątek), godz. 9.30

Marek
Marek Bukowski podczas nagrania "Kochanka Śmierci" B. Akunina, fot. Grzegorz Śledź/PR


Zobacz więcej na temat: Elżbieta Łukomska Moskwa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kryminał z Powstaniem w tle

07.08.2012 07:51
Zapraszamy do wysłuchania fragmentów powieści Bartłomieja Rychtera "Ostatni dzień lipca" – czyta Tomasz Borkowski.
Tomasz Borkowski w studiu Polskiego Radia
Tomasz Borkowski w studiu Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź

Pierwsze dni Powstania Warszawskiego i dwie kryminalne historie, młody żołnierz Wehrmachtu i AK-owiec inwalida, którzy nie mają nic do stracenia… Warszawa, lato 1944 roku, na ulicach okupowanego miasta czuje się napięcie. Do Wisły zbliżają się wojska sowieckie, hitlerowscy żołnierze z obawą patrzą na wschód. Dwaj nieznający się bohaterowie, Polak i Niemiec, ostatniego dnia lipca rozpoczynają prywatne śledztwa. Starszy strzelec Klaus Enkel usiłuje rozwiązać zagadkę samobójstwa swojego przyjaciela, a adwokat Antoni Chlebowski, członek Armii Krajowej, wyjaśnia okoliczności śmierci radiotelegrafistki. Obaj bohaterowie w swoich przełożonych mają raczej wrogów niż sprzymierzeńców i bardzo wiele ryzykują, a tymczasem w Warszawie wybucha powstanie.
Najnowszy kryminał Bartłomieja Rychtera to dynamiczna opowieść z walczącym miastem w tle. Ostatni dzień lipca łączy w sobie solidną dawkę historii, intrygującą fabułę, realizm psychologiczny i zaskakujący finał.
Czyta Tomasz Borkowski.
Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.
30 lipca (poniedziałek) – 10 sierpnia (piątek), godz. 9.30


Więcej o Powstaniu Warszawskim w naszym serwisie specjalnym >>>

Czytaj także

Mord w niemiecko-polskim Gdańsku

03.09.2012 09:19
Kryminalno-szpiegowska intryga, która rozpoczyna się pewnym mrocznym znaleziskiem przy molo w Jelitkowie… Fragmenty powieści Izabeli Żukowskiej "Teufel" czyta Henryk Talar.
Mord w niemiecko-polskim Gdańsku
Foto: Samuel Sharpe/Flickr, lic. CC

Gdańsk w ostatnich dniach sierpnia 1939 roku. Przy molo w Glettkau (Jelitkowo) zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Przybyła na miejsce asystentka policji Lotte Meier rozpoznaje swoją byłą pracodawczynię, Mariannę Walewicz – Polkę pochodzącą z zamożnej, gdańskiej rodziny antykwariuszy. Sprawę topielicy z Glettkau rozpoczyna odchodzący właśnie na emeryturę komisarz Franz Thiedtke, jednak zostaje ona mu natychmiast odebrana. Lotte pod wpływem przeczuć prosi komisarza, by sprawdził jej wątpliwości i niejasności. Komisarz odkrywa, że zwłoki z molo w Glettkau to ciało zupełnie innej osoby...
"Pani Żukowska prawdziwie kocha dawny Gdańsk – pisał o tej książce Stefan Chwin – a przy tym w swojej powieści prowadzi literacką grę z innymi pisarzami, bo wśród bohaterów jej szpiegowskiej historii z czasów Wolnego Miasta pojawiają się na mgnienie Oskar i Hanemann, przypominając, że pisanie jest także dialogiem z innym pisaniem".
W cyklu Dwójki "To się czyta latem": fragmenty powieści Izabeli Żukowskiej "Teufel" – czyta Henryk Talar.
– Intryga kryminalna pojawiła się potem. Punktem wyjścia było moje umiłowanie Gdańska – mówiła Izabela Żukowska, która opowiadała w "Sezonie na Dwójkę" o swoim gdańskim kryminale. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

3-7 września (poniedziałek-piątek), godz. 9.30

Czytaj także

Mroczne tajemnice dawnej Warszawy

Doliniarze, farmazoniarze, pajęczarze to tylko kawałek kryminalno-przestępczej historii stolicy - więcej warto poznać z audioprzewodnikiem Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.
Posłuchaj
04'00 Mroczne tajemnice dawnej Warszawy
więcej

W ostatnią sobotę odbył się spacer "Śladami kryminalnej Warszawy", organizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna. Jeśli ktoś nie wybrał się na wycieczkę w sobotę, to nic straconego - każdego dnia może skorzystać z darmowego audioprzewodnika ściągniętego ze strony miejskasciezka.pl. Kasia Węsierska na temat zwiedzania "kryminalnej" Warszawy rozmawiała z Anną Czyżewską, współautorką przewodnika.

- Postanowiliśmy pokazać stolicę troszeczkę z innej strony, tej nietypowej, trochę złodziejskiej, trochę prostytuckiej, katowskiej i pijackiej - opowiada Czyżewska. - Podczas spaceru można dowiedzieć się jakie metody na kradzieże wykorzystywali warszawscy złodzieje, czym zajmował się warszawski kat, bo nie tylko ścinaniem głów, skąd został uprowadzony ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski - poleca.

Wybierając wycieczkę po kryminalnej Warszawie bez problemu można przyswoić takie pojęcia jak doliniarz, pajęczarz czy farmazoniarz. Na stronie internetowej przygotowane są również inne audioprzewodniki. Można wybrać "Warszawę opozycjonistek", "Lata 60. w Warszawie", "Dwudziestolecie międzywojenne" czy "Wielokulturową Pragę".

Zapraszamy do wysłuchania materiału Kasi Węsierskiej z "Poranka OnLine", w którym wyjaśniamy część pojęć ułatwiających zrozumienie warszawskiego półświatka XIX wieku.

(pj)