Polskie Radio
Section05
NBP

Eksperci: inflacja się utrwala także z powodu transferów społecznych czy administracyjnego mrożenia cen

Wszystkie analizy wskazywały, że inflacja na początku  2024 roku będzie niska, co po części jest też efektem wysokiej bazy sprzed roku. Jednak w kolejnych miesiącach ten aspekt odpadnie, a rezygnacja z osłon dotyczących cen żywności czy energii spowoduje, że będziemy musieli pogodzić się nie tylko ze wzrostem inflacji, ale również z jej utrwaleniem się na dłuższy czas, także z powodu kolejnych transferów społecznych. Na powrót do celu inflacyjnego przyjdzie poczekać nawet do roku 2026 - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprisie Institiute i Marek Zuber (akademia WSB).  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Adam Glapiński NBP Rada Polityki Pieniężnej inflacja

Eksperci: brak zysku z NBP w budżecie grozi większym długiem, cięciami wydatków albo szukaniem dochodów z podatków

Przekazywanie informacji, że 6 mld zł z zysku NBP trafi do budżetu na 2024 r. co staje się podstawą do zapisów tego budżetu i jest uwzględniane przy jego wydatkach czy poziomie zadłużenia, to ewidentny błąd w polityce komunikacyjnej podważający jej wiarygodność. Jeśli tych pieniędzy w budżecie nie będzie to rząd będzie musiał zdecydować czy zwiększać deficyt, czy ograniczać wydatki - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej izby Gospodarczej i dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk. Odmienne mieli natomiast zdania na temat tego czy zysk NBP w ogóle należy wpisywać do budżetu państwa czy nie.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski finanse publiczne podatki NBP

Eksperci: inflacja bazowa to ważny wskaźnik, ale dla konsumentów ważne są ceny i tu oczekiwaliby deflacji

Inflacja bazowa to ważny stabilny miernik, na którego poziom mogą wpływać władze monetarne, jednak konsument widzi tylko ceny w sklepach, które w odróżnieniu od inflacji bazowej nie są wolne od wpływu cen energii, paliw, czy w oczywisty sposób żywności. Tak naprawdę oczekiwałby zatem deflacji. Która wcale nie musiałaby być niekorzystna dla gospodarki gdyby wynikała z jej unowocześniania i konkurencyjności - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby gospodarczej. Odnieśli się też do zamożności Polaków, której według nich nie można mierzyć tylko przygodami, ale wielkością gromadzonego majątku, co jest u nas dobrze widziane.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny żywności ceny paliw NBP złoto