Polskie Radio
Section05
budżet Polski

"Polska drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE"

- Według prognoz, deficyt budżetowy w Polsce będzie na poziomie 2,4 – 2,5 proc. Od lat nie było tak niskiego deficytu budżetowego w żadnym roku rządów Platformy Obywatelskiej – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 Łukasz Schreiber z PiS. - Według planu na przyszły rok, będziemy mieć trzeci najwyższy deficyt po Rumunii i Francji. Lepiej od nas wypadną nawet takie kraje jak Grecja, Włochy, a nawet Hiszpania – powiedziała z kolei Paulina Hennig-Kloska z Nowoczesnej.  
Zobacz więcej na temat:  deficyt budżetowy GOSPODARKA budżet Polski

Sejm przeciwko odrzuceniu projektu budżetu na 2018 rok

Sejm nie zgodził się w środę na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu budżetu na 2018 r. Wnioski w tej sprawie złożyły PO i Nowoczesna. W Rządach Pieniądza o proponowanym przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego planie finansowym mówili dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej, Rafał Sadoch z Domu Maklerskiego mBanku i Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  budżet Polski Sejm podatki Mateusz Morawiecki

"Uważamy, że ten budżet jest ostrożny w szacunkach"

Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował, że nadwyżka w budżecie po sierpniu wyniosła 4 miliardy 900 milionów złotych. Natomiast przyszłoroczny budżet ma być tematem piątkowego spotkania Rady Dialogu Społecznego. O sprawie mówili w audycji Kapitał i Praca Katarzyna Zimmer-Drabczyk (NSZZ "Solidarność"), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki budżet Polski związki zawodowe Rada Dialogu Społecznego Solidarność

Skarb Państwa: Rekordowa nadwyżka budżetowa

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapewnił, że nadwyżka to efekt działań rządu, a nie kreatywnej księgowości. Wicepremier oceniał, że na koniec roku deficyt będzie niższy o 10-20 miliardów złotych od zakładanego na ten rok 2,94 procenta PKB. O deficycie budżetowym i nadwyżce mówili w audycji Rządy Pieniądza Piotr Soroczyński (główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych), Sławomir Horbaczewski (ekonomista) i Arkadiusz Pączka, (Pracodawcy RP).
Zobacz więcej na temat:  pieniądze pkb budżet Polski ministerstwo skarbu państwa podatek VAT finanse finanse publiczne