Polskie Radio
Section05
rozwój dziecka

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca psychologia rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie Strefa Rodzica Mikołaj Foks radio dla rodziców

Jakie zabawki wybierać dla dzieci?

Zabawki stanowią istotną część dzieciństwa, zarówno tego wczesnego, jak i późniejszego. Ważne, żeby były dostosowane do wieku, a więc nie mają być zbyt łatwe, ale też nie za trudne. Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze zabawek? Jak sprawdzić, że producent jest wiarygodny? Dlaczego kupowanie zabawek niewiadomego pochodzenia na targowiskach nie jest dobrym pomysłem? Na co zwrócić uwagę chcąc samemu sprawdzić zabawkę? Na te i inne pytania odpowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" Magdalena Kordaszewska - ekspertka ds. zabawek.
Zobacz więcej na temat:  zabawa z dzieckiem zabawa rozwój dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci

Co zrobić kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata?

Szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata - jeśli postawimy taką diagnozę, nie poprzestajmy na tym. Jest wiele sposobów na to, żeby utrzymać  młodego człowieka w ciekawości poznawczej. Elżbieta Manthey podkreśla, że dzieci, szczególnie te młodsze, bardzo uważnie obserwują dorosłych i idą za nimi, dokądkolwiek ci by nie zmierzali. Ważne jest, byśmy naszą ciekawość komunikowali dzieciom, zarówno będąc rodzicem, jak i nauczycielem. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci szkoła emocje rozwój dziecka motywacja

Jak zachęcić dziecko do prawidłowego mówienia - zabawy logopedyczne w domu

Problemy logopedyczne – kiedy rozwiązać je mogą ćwiczenia w domu, a kiedy konieczna jest terapia ze specjalistą albo szybka interwencja?  Interwencja to działanie doraźne i może dotyczyć dzieci zaledwie kilka dni po urodzeniu. Mowa tu o interwencji w sytuacji problemów z karmieniem piersią lub butelką, a później podczas rozszerzania diety, jeśli pojawią się ewentualne trudności ze zmianą konsystencji pokarmu. Pierwszym wyborem podczas kłopotów z karmieniem noworodków i niemowląt powinien być doradca laktacyjny, który ocenia, czy mamy do czynienia z problemem natury logopedycznej czy podłoże jest inne. 
Zobacz więcej na temat:  logopedia radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka DAB+ Strefa Rodzica jąkanie u dziecka

Jak powstają emocje i jak je czytać?

Jak powstają emocje? Jak czytać własne emocje i jak im się "przyglądać"? Jak identyfikować emocje u dzieci i czym są emocje w stadzie? Na te i inne pytania odpowiedział w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Borys Bińkowski, autor książki "Szkoła od Nowa - Czy nauka o rozwoju człowieka pomoże nam stworzyć lepszą edukację?"
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca Strefa Rodzica rozwój dziecka radio dla rodziców DAB+ Mikołaj Foks

Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?

Prawdopodobnie każdy rodzic doświadczył takiej sytuacji: dziecko otoczone zewsząd zabawkami i elektronicznymi gadżetami albo chadzające na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych w pewnym momencie staje na środku domu i mówi, że się nudzi. Gdy mija nasze pierwsze zaskoczenie, zaczynamy kombinować, zachęcać, ale czy dobrze robimy? A może warto pozwolić dziecku na ponudzenie się, żeby samo znalazło dla siebie najlepsze rozwiązanie? Czy nuda jest stanem, którego trzeba unikać? Skąd się ona bierze i jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Jak przerobić nudę na szansę spotkania i zbudowania relacji?
Zobacz więcej na temat:  czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo zabawa z dzieckiem Marcin Perfuński radio bez reklam radio dla rodziców

Integracja sensoryczna. Ćwiczyć w domu czy w gabinecie terapeutycznym?

Zaburzenia integracji sensorycznej pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. 
Zobacz więcej na temat:  integracja sensoryczna rozwój dziecka zmysły rodzicielstwo zdrowie dziecka Strefa Rodzica Joanna Ficińska radio dla rodziców

"Strefa rodzica" w PR Dzieciom. Wysoko wrażliwe dziecko i co dalej?

Bardzo często, gdy rodzice dowiadują się, że ich dzieci są wysoko wrażliwe, przyjmują to i zostawiają, nic z tym dalej nie robiąc, mimo iż jest coś do zrobienia. Wówczas pojawia się niebezpieczeństwo przegapienia ważnego momentu w rozwoju dziecka, który być może należy skonfrontować podczas terapii bądź spotkania z psychologiem dziecięcym. Łatwiej jest mówić, że mamy do czynienia z wysoką wrażliwością niż ze swego rodzaju zaburzeniem lub trudnością, którą należy skonsultować ze specjalistą. Nie jest to jednak najlepsza droga. 
Zobacz więcej na temat:  emocje rozwój dziecka Strefa Rodzica rodzicielstwo radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

System patologicznego posłuszeństwa – jak się z niego uwolnić?

W rodzinnym domu dowiadujemy się, że w zasadzie jako dzieci głosu nie mamy i dla własnego dobra powinniśmy być posłuszni rodzicom. W szkole jesteśmy nieustannie obserwowani, oceniani i musimy bezrefleksyjnie wykonywać polecenia nauczyciela, którego autorytetu nie można podważać. W życiu zawodowym mamy zaś nad sobą przełożonego, któremu zdajemy raporty z wykonanej pracy, a gdy uda się nam skończyć ją wcześniej, to nie odpoczywamy, tylko narzucane są nam kolejne obowiązki. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców Strefa Rodzica rozwój dziecka psychologia dziecięca Marcin Perfuński

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
Zobacz więcej na temat:  wakacje rodzicielstwo ojcostwo rozwój dziecka czas wolny radio dla rodziców radio dla dzieci

Od czego rozpocząć naukę pływania dla dzieci?

Podczas wakacji dużo czasu spędzamy nad morzem, basenem lub jeziorem. W związku z tym okres letni jest niezwykle sprzyjającą porą na rozpoczęcie lekcji pływania. Umiejętność ta sprawi, że nie tylko będziemy czuć się w wodzie bezpiecznie, ale też zaczniemy czerpać przyjemność z takiej formy aktywności fizycznej. Zanim jednak przystąpi się do nauki pływania i udzielania wskazówek młodszym osobom, warto posłuchać co na ten temat powiedział gość Strefy Rodzica i trenerka pływania, Adrianna Wawrzynkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica pływanie rozwój dziecka dziecko radio dla rodziców radio dla dzieci

Gdy pojawia się rodzeństwo. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Przyjście na świat kolejnego dziecka to bardzo ważny moment dla całej rodziny, również dla najmłodszych jej członków. Istotną rolę odgrywa tutaj odpowiednie przygotowanie dziecka na pojawienie się rodzeństwa. Jak wypracować podstawy działania po pojawieniu się nowego domownika? Jak oswoić dziecko z myślą, że od tej pory jego świat się zmieni? 
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska radio dla rodziców radio bez reklam rozwój dziecka rodzicielstwo

Czego potrzebują dzieci, by rozwinąć krytyczne myślenie?

Wakacje to przestrzeń wolności, która pozwala dzieciom myśleć nie tak, jak wymagają tego nauczyciele, szkoła czy cały system, ale w sposób, jaki same uważają za słuszny. Wolność w myśleniu jest jednym z fundamentów myślenia krytycznego, o którym mówił w audycji "Strefa rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Artur Negri. Czym jest krytyczne myślenie? Jaka jest jego definicja? Czy ono jest potrzebne naszym dzieciom? Czy jest potrzebne nam dorosłym? Mamy je w sobie od urodzenia czy należy je wypracować? Po co myślenie krytyczne w życiu codziennym?  
Zobacz więcej na temat:  wakacje 2022 Strefa Rodzica Marcin Perfuński rozwój dziecka

Rodzinny powrót z emigracji a samoocena dziecka dwujęzycznego

W pierwotnej lub powrotnej adaptacji dzieci z rodzin polskich emigrantów wracających do kraju, często zapomina się o kształtującej się tożsamości młodego człowieka i jego samoocenie, bazującej na informacji zwrotnej od rodziny, szkoły, otoczenia. „Przyjmujemy nasz, dorosły punkt widzenia jako obowiązujący, forsujemy gotowe odpowiedzi i niestety tracimy szanse, by dzieci miały przestrzeń na zadanie własnych pytań o tę nową dla nich rzeczywistość” - zauważa Aleksandra Hytroś – Kiwała, psycholog, pedagog.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci rodzice wychowanie rozwój dziecka edukacja KULTURA psychologia dziecięca szkoła Małgorzata Frydrych

Jak odciągnąć dziecko od ekranu smartfona?

Farma Iluzji to miejsce, w którym nie ma rzeczy niemożliwych i można uczyć się poprzez zabawę. To także przestrzeń pozwalająca dostrzec, że naprawdę wiele zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Co robić, jeśli wydaje nam się, że dziecko woli ekran smartfona od kontaktów z rówieśnikami? O tym w audycji "Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem była Karolina Józefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  smartfon dziecko rozwój dziecka macierzyństwo radio dla rodziców psychologia dziecięca Strefa Rodzica