Debiut duetu 99. Mariaż post-punka, techno phonku

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 13:34
"Arachnophobia" to pierwsza wspólna płyta Bartłomieja Czapskiego i Krzysztofa Szyca, chłopaków, którzy znają się od podstawówki. 
Bartłomiej Czapski i Krzysztof Szyc jako duet 99.
Bartłomiej Czapski i Krzysztof Szyc jako duet 99.Foto: mat. promocyjne
  • Zespół 99 wydał swoją debiutancką płytę "Arachnophobia"
  • Ich muzyka to krótki, instrumentalny i zwięzły mariaż post-punka, techno phonku, oparty na samplach, perkusji granej na żywo i syntezatorowych przestrzeniach.
  • Duet tworzą Bartłomiej Czapski i Krzysztof Szyc - przyjaciele z podstawówki. 
  • 99 stoją też za kampanią społeczną "Wielki pająk w Warszawie" wymierzoną przeciwko dezinformacji w przestrzeni medialnej. 

Debiutancka płyta duetu 99 pt. "Arachnophobia" to krótki, instrumentalny i zwięzły mariaż post-punka, techno phonku, oparty na samplach, perkusji granej na żywo i syntezatorowych przestrzeniach.

Materiał na "Arachnophobię" powstał w należącym do zespołu studiu nagrań Yama na warszawskich Stegnach. Bartłomiej Czapski i Krzysztof Szyc po raz pierwszy pracowali nad utworami, w których treść i emocje miały zostać przekazane nie za pomocą słów, ale dzięki muzyce. W kontrze do piosenek przepełnionych słowem bez konkretnej treści, zależało im aby stworzyć coś zwięzłego, wyrazistego i zawrzeć w tym sens.

Początki duetu 99

- Moment, gdy zainteresowaliśmy się muzyką to dawne czasy, byliśmy w podstawówce - przyznają muzycy. - Muzyka była naszą wspólną pasją, połączyła nas jako przyjaciół. Razem udawaliśmy, że gramy na instrumentach w szkolnej bibliotece. Z czasem zaczęliśmy żyć płytami - wspominają. 

15 lat znajomości były dla Krzysztofa i Bartłomieja okresem poszukiwań i inspiracji. Testowali różne brzmienia, zachwycali się rockiem, hiphopem, elektroniką. Później przestali patrzeć na gatunki, a zaczęli to mieszać. Po latach współpracy zgodnie twierdzą, że do dziś dwie najlepiej brzmiące płyty to "Nevermind" Nirvany i debiut Rage Against the Machine. 


Posłuchaj
54:03 2023_10_16 22_05_39_PR4_Formula_brzmienia.mp3 Duet 99 opowiada o swojej płycie "Arachnophobia" (Formuła brzmienia/Czwórka)

 

Debiutancka płyta przyjaciół, czyli duetu 99, ukazuje się dopiero w 2023 roku, ale są na niej kompozycje pamiętające rok 2015. 

- Dużym wyzwaniem było tworzenie tej płyty. Początkowo zakładaliśmy, że naszym utworom będzie towarzyszył wokal, ale nie mieliśmy wokalisty - przyznają. - Poszliśmy inną drogą, wróciliśmy do początków. 

Niektóre tytuły piosenek to tytuły dobrze znanych filmów jak: "Lost highway" czy "Paris is burning". - To trafne skojarzenia, klimat tych utworów nam się naturalnie z tymi filmami kojarzył - zdradzają muzycy. - To co było naszą misją na tę płytę, to uświadomienie ludziom tego, że jeśli nie ma tekstu to nie znaczy, że nie ma treści. Ona jest ale inaczej przekazana - podkreślają. 

Kampania społeczna i "Tarantula"

Duet 99 możemy kojarzyć z kampanii społecznej przeciwko dezinformacji, o której muzycy opowiadali w Czwórce. - Kampania została stworzona po to, by działać przeciwko dezinformacji w przestrzeni medialnej - wyjaśniają goście Michała Daniluka. - Chcieliśmy w sposób nieco absurdalny, przez stworzenie wielkiego pająka, spróbować zrobić coś na serio. 

W tym projekcie wykorzystano narzędzia sztucznej inteligencji. Muzycy nie stronią od nich także w innych swoich działaniach. 

Yama - muzyczny dom

Od 3-4 lat drugim domem Krzysztofa Szyca i Bartłomieja Czapskiego jest studio Yama. - Tam się dzieje dużo rzeczy, tam tez nagraliśmy tę płytę - przyznają. - Bartek podjął się produkcji i miksy, pomogli nam właśnie ludzie związani z Yamą. 

Wyjątkowe są również koncerty zespołu. - Zależało nam by wytworzyć pewną atmosferę tego wydarzenia, coś między graniem na żywo, chaosem, przemyślaną strukturą, tak by na koniec było jakieś katharsis - wyjaśnia Bartek. - Dlatego gramy bez przerwy, bez żartów. Koncerty to nasza forma przekazu tych piosenek. Ważna jest tu kolejność, wizualizacje. 

W rozmowie z Michałem Danilukiem 99 przyznają, że są dumni ze swojej płyty. - Ja osobiście chciałem zrobić uniwersalny kolaż emocji, palet barw, by było to bezkompromisowe, by słuchacze dobrze się bawili, poczuli różne emocje - zdradza Bartek. - Emocje są najważniejsze i w odbiorze, i w prezentowaniu tej muzyki - dodaje Krzysztof. 

Muzycy zapowiadają kolejne klipy do swoich utworów, podkreślają, że stoi za nimi ta sama ekipa, co przy Tarantuli", a przypominamy, że to teledysk, który był nominowany do Polish Music Video Awards w kategorii "Ważny przekaz".

WIELKI PAJĄK W WARSZAWIE [ZOBACZ FILM]/99.mp3

Pro

_________

"Formuła brzmienia" to intrygująca muzyka z całego świata. Zimna fala, postpunkowe gitary, industrialny klimat i dźwięki na granicy fałszu.    

- Uwielbiam w muzyce to, że zawsze mnie zaskoczy czymś nieoczywistym - mówi prowadzący audycję Michał Daniluk. - Zachwycam się twórczością ambitnych i zdolnych artystów. Zarówno tych, których dobrze znam i kojarzę, jak i tych usłyszanych po raz pierwszy.

 

Sprawdź też:  

***

Tytuł audycji: Formuła brzmienia

Prowadzi: Michał Daniluk

Goście: 99 (Krzysztof Szyc i Bartłomiej Czapski)

Data emisji: 16.10.2023

Godzina emisji: 22.14

mat.pras./pj