Grand Festival Róbrege

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 20:30
Grand Festival Róbrege pośród innych imprez jest historycznie najmocniej związany z tradycją podziemia muzycznego okresu stanu wojennego. Żaden inny festiwal alternatywy muzycznej początku lat 80. nie ma wpisanej w swoją historię walki o wolną wypowiedź artystyczną, nieskrępowaną więzami cenzury.
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (zdjęcie ilustracyjne)
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (zdjęcie ilustracyjne)Foto: marcinluniewski/Shutterstock.com
Krolikowski 300.jpg

Do dziś grono muzyków wywodzących się z nurtu performatywnego, związanego z tą imprezą, uprawia ambitne odmiany rocka i reggae. Należą do nich czołowe postacie: Tomek Budzyński, Robert Brylewski, Maleo, Kayah, Muniek Staszczyk itd. Są oni ściśle związani ze środowiskiem muzyków onegdaj debiutujących na Róbrege, tworzą pokolenie muzyków niezależnych, dziś są wierni przekonaniom, o które walczyli. Konfrontacja rocka artystycznego z wolnym rynkiem nie zawsze jest pomyślna dla artystów, którzy postanowili "robić swoje".

Trudno o znalezienie lepszej lekcji historii niż ten festiwal rozumiany jako część kulturalnej tkanki miasta i Polski. Obok Jarocina i Famy jest jedną z najstarszych instytucji kultury alternatywnej. Jego historia to 33 lata! W tym gatunku muzyki Róbrege jest najstarszą imprezą w kraju. Reaktywowany w 2013 r. pokazał, jak wielkie jest zapotrzebowanie na festiwal, gdzie mają szansę wystąpić rodzime zespoły. Promuje się tu młodych polskich wykonawców, wśród nich: The Pau, Natural Mystic, Kasia Malejonek, Panda Dread, Damian Syjonfam.

Grand Festival Róbrege wychowuje młodzież poprzez muzykę i jest otwarci na wszystkie pokolenia i całe rodziny.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się 1 października w namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie (od ul. Świętokrzyskiej).

Wystąpią:

  • Milo Kurtis - polski muzyk greckiego pochodzenia (projekt wraz z gośćmi z Syrii)
  • KOMETY - warszawska legenda muzyki alternatywnej
  • Bakshish - 35 lecie zespołu z Opola
  • Izrael - Kultura - premiera albumu piosenek zespołu Kultura nagranych wraz z grupą Izrael
  • MANU DIGITAL (FR) - koncert promujący nowy album światowej klasy producenta muzyki dub.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa scenografii autorstwa Roberta Brylewskiego i Natalii Żychskiej z czterech poprzednich edycji Imprezy.

***

materiały prasowe/jsz