Kogo zobaczycie w Amfiteatrze: ORF w Czwartek

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 20:03
Od lat Ostróda Reggae Festival rozpoczyna się koncertem w ostródzkim amfiteatrze, by następnie na pozostałe trzy dni przenieść się na teren Czerwonych Koszar. Od godziny 16:00 w czwartek 11 lipca wystąpią tam: SKANK RANGER ALL-STARS, AYARISE, DUBERMAN feat. HORNSMAN COYOTE oraz VAVAMUFFIN. Koncerty zakończy specjalny set DJ’ski z wokalistką Gentlemana: TAMIKA & K-JAH SOUND.
Vavamufin
VavamufinFoto: mat. pras.

VAVAMUFFIN

Jeden z fundamentów polskiego reggae powraca i po 15 koncertach na ORF nikogo to już chyba nie dziwi.

Historia jednego z najważniejszych zespołów reggae w Polsce ma swój początek w 2003 w Warszawie. Vavamuffin to połączenie dwóch słów: jamajskiego "raggamuffin" oznaczającego styl śpiewania, nawijania i "Vava" czyli Warszawy. Wiosną 2005 ukazała się debiutancka płyta „Vabang!”, o której dziś śmiało można powiedzieć że rozpoczęła kolejną rewolucję w historii polskiego reggae. Potem wydali wersję remixerską „Dubang!” (2006) oraz kolejne albumy „Inadibusu” (2007), „Mo' Better Rootz” (2010), „Solresol” (2013) oraz „V” (2016) . Vavamuffin mają na swoim koncie niemal tysiąc koncertów, od małych salek klubowych po występy przed ponad stutysięczną publicznością na Przystanku Woodstock. Koncertują w kraju i zagranicą (min. USA, Etiopia, Egipt, Białoruś, Włochy, Niemcy, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Irlandia, Wielka Brytania, Gruzja). To właśnie pełne energii koncerty są żywiołem tego zespołu. Jako pierwszy w historii polski wykonawca, Vavamuffin zostali laureatem prestiżowej nagrody British Reggae Industry Awards w kategorii Best International Group 2012.

TAMIKA & K-JAH SOUND

(USA/Polska)

 Bez żadnych wątpliwości wprawią Cię w dobry nastrój. Znasz ją poprzez Gentlemana, ale sama w sobie jest wielkim talentem. Będzie świecić jasno w secie z renomowanym polskim producentem.

Tamika - wokalistka Soul / Reggae / R'n'B, urodzona i wychowana w Virginii (USA) z czwórką rodzeństwa przez samotną matkę w kreatywnym środowisku. Po przeprowadzce do Niemiec została w 2002 roku wokalistką Gentlemana. Podczas występów z tym znanym wokalistą regularnie wykonywała własne piosenki, stając się w końcu popularną wokalistką i współpracując z wieloma różnymi artystami. Jej głos można usłyszeć na albumie „Tough Enough” The Far East Band, w projekcie Sisters i na własnym EP „Good Days”. Jej debiutancki album „Piece of Mind” (2012) to szczery liryczny przekaz połączony z delikatnie utkaną muzyką współczesnych korzeni, pięknymi melodiami i dużą miłością do detali. Dzisiaj Tamika jest w trasie na całym świecie ze swoim solowym projektem i Gentleman & The Evolution Band. Od 2014 roku regularnie występuje z K-Jah Sound, dostarczając świadomych tekstów i duchowego przesłania o smaku Sound System.

K-Jah Sound to pseudonim Krystiana „K-Jah” Walczaka, producenta muzycznego, DJ’a, muzyka i realizatora dźwięku. W 2002 roku zaczął występować jako K-Jah Positive Sound System. W 2008 współtworzył Rastasize i nagrał album „Day by Day” w Tuff Gong Studio w Kingston. W 2010 roku K-Jah rozpoczął współpracę z wokalistami i instrumentalistami, co zaowocowało stworzeniem riddimów i remiksów. Utwór „Cry No More”, zaśpiewany przez Tamikę, pojawił się na debiutanckim albumie K-Jah Sound „Link up!”. Również Tamika i jej mąż Gentleman zaśpiewali niesamowite „Defenders of the Light” na Elbib Riddim, wyprodukowanym przez K-Jah. Na pewno usłyszysz to na żywo w Ostródzie.

DUBERMAN feat. HORNSMAN COYOTE

(Polska / Serbia)

Znają się i współpracują od lat, ale nieczęsto można zobaczyć ich na scenie razem. Fachowcy polskiego roots oraz jeden z najważniejszych muzyków reggae na Bałkanach.

Początki Dubermana datują się na 2002 rok. W zespole spotkali się znany z Paprika Korps Piotrek, Dr Emzk - początkujący wówczas adept muzyki dub, basista Katharsis, Village of Peace i Natury - Bhakti oraz gitarzysta Bakshishu Mario Tolo. Imigranci wsparci rodowitymi krakowiakami Markiem - perkusistą Świetlików oraz Sławkiem i Rafałem - muzykami DreadLion, zaczynają stawiać pierwsze kroki pod nowym szyldem. 2006 rok to pierwszy album "King of the Day", który zaowocował licznymi koncertami w Polsce i zagranicą.  Do zespołu dołączył basista grup Vavamuffin oraz Ludziki - Emili Jones. W roku 2013 wydali epkę "Duberman is Back" oraz wystąpili na Ostróda Reggae Festival. Nakładem Karrot Kommando w 2014 ukazał się album o tym samym tytule, z gośćmi: Pablopavo, Junior Stress, Miodu (Jamal), Magda Sobczak (Kapela Ze Wsi Warszawa) i Diggy Dang (Reggae Rajahs, Indie). Ciekawa muzyka oraz wyjątkowe brzmienie wygenerowane przez Studio As One spotkały się z ciepłym przyjęciem.

Pochodzący z Serbii Hornsman Coyote, lider grupy Eyesburn, jest muzykiem, wokalistą i puzonistą z ogromnym dorobkiem zarówno jako autor, jak i muzyk sesyjny (m.in. Lee Scratch Perry). Polacy poznali go za sprawą występów z Joint Venture Sound System i Ghetto Priest oraz dwóch solowych albumów „Self Defend You” i „What Next?”. W ubiegłym roku Duberman zagrał wspólną trasę w Polsce z Hornsmanem Coyote.

AYARISE

Trzon muzyczny zespołu wywodzi się z lubelskiej grupy Comeyah, która w 2012 roku zaliczyła jeden z najbardziej spektakularnych debiutów płytowych na polskiej scenie reggae z albumem „Na Wschód”.

Do instrumentalistów wspomnianej formacji dołączył Artur Zwierzchowski, który wcześniej związany był z warszawską sceną muzyki reggae (zespoły Train oraz The Riffers). Lata 2014-2017 były okresem intensywnej pracy nad pełnowymiarowym albumem oraz licznych koncertów. W międzyczasie zespół powiększył się również o chórek, w którego skład wchodzą Agnieszka Dyś oraz Aleksandra Pękala. W 2018 nakładem Karrot Komando ukazał się album „Nothing to Hide”. Po raz pierwszy na ORF!

SKANK RANGER ALL-STARS

Projekt utalentowanego lokalnego dub mastera z czterema wokalnymi gośćmi.

Skank Ranger jest producentem z Olsztyna czerpiącym z muzyki jamajskiej wszystko co najlepsze. Do swoich dubowych wycieczek zabiera poznane na swej drodze osoby z przeróżnych muzycznych klimatów. Skank Ranger kieruje się prostą zasadą: Love it? DUB it!

Na mikrofonach towarzyszyć mu będą: MC Polish Man, Gorzki aka Binx, Ciocia Olson oraz AleksandraAleksandra.

Ostróda Reggae Festival

19 edycja, 11-14 lipca 2019, Ostróda

Dotychczas ogłoszeni artyści:

THE CONGOS FEAT. PURA VIDA (JAM/B), AGENT SASCO (JAM), QUEEN IFRICA (JAM), GENTLEMAN’S DUB CLUB (UK), SAMORY I (JAM), JAHNERATION (F), OKU ONUORA (JAM), L’ENTOURLOOP FT. TROY BERKLEY & N’ZENG (F), KING JAMMY (JAM), MARCUS GAD (NC), TABU (PL), VAVAMUFFIN (PL), DUBSKA(PL), BAKSHISH (PL), DAMIAN SYJONFAM (PL), SIDNEY POLAK(PL), GANG BAWARII (PL), ALPHA STEPPA & NAI-JAH (UK/NG), RADIKAL GURU & BAPTISTE (PL/F), PANDADREAD (PL) I MACK (PL), RAGGATTACK (PL/NG), ETNA KONTRABANDE (PL), JOHNY ROCKERS (PL), DREADSQUAD & LASAI (PL/ESP), U BROWN & RAS BASS (JAM/PL), UNSTOPPABLE FYAH & DOTTA COPPA (JAM), SHAMANIKA & PABLO RASTER (PL/IT), ŻYWA AKADEMIA PANA KLEKSA (PL), SKANK RANGER ALL-STARS (PL), AYARISE (PL), DUBERMAN feat. HORNSMAN COYOTE (PL/SER), TAMIKA & K-JAH SOUND (US/PL)

mat. pras.

Zobacz więcej na temat: Ostróda Reggae Festival