9 edycja Festiwalu Patchlab

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 18:03
9 edycja Festiwalu Patchlab zatytułowana CONNECTED, odbędzie się w dniach 23-25 października 2020 roku i zaprezentuje prace ponad 35 współczesnych twórców audiowizualnych z całego świata. Festiwal przygotował program hybrydowy, czyli część wydarzeń będzie dostępna zarówno w sieci, jak i w rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości na ekranach smartfonów. W programie m.in. wystawy online w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, performance w grze wideo, obszerny program filmowy, immersyjne widowiska audiowizualne oraz dwie wyjątkowe aplikacje mobilne - zapowiada dyrektor artystyczna festiwalu Elwira Wojtunik. Udział we wszystkich wydarzeniach jest ogólnodostępny i bezpłatny.
INSTANT TheCase
INSTANT TheCaseFoto: mat. pras./Artist AVnight

Festiwal zainauguruje panel dyskusyjny z udziałem ekspertów z Centrum Cyfrowego i ich gości na temat technologii, na które jesteśmy skazani podczas pandemii oraz specyfiki zachodzącej obecnie rewolucji cyfrowej. Przez trzy festiwalowe dni w dowolnym momencie będzie można wybrać się na dostępną w sieci wystawę. W pięciu wirtualnych salach zobaczymy cyfrowe światy audiowizualne w rozszerzonej rzeczywistości, twórców takich jak Ryoichi Kurokawa, MONOCOLOR czy Ari Dykier, doświadczymy internetowej instalacji interaktywnej oraz prac w VR i formacie 360°. W immersyjnej przestrzeni zaprojektowanej przez nowozelandzką pracownię arc/sec Lab zobaczymy wielozmysłowe instalacje świetlne, a w dwóch studiach multimedialne prace studentów z Pracowni Multimediów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie oraz Wydziału Intermediów krakowskiej ASP. W kinie online na patchlab.pl zobaczyć będzie można nagrodzone animacje Ars Electronica w Linzu, krótkie animacje dla dzieci oraz eksperymentalne formy audiowizualne, stworzone przez artystów w czasie pandemii. Zapraszamy także na program kinowy partnerskiego wydarzenia Digital Cultures.

Jak przystało na cyfrową edycję, projekt specjalny odbędzie się na żywo w internecie. W przestrzeni dystopijnej gry wideo, Robin Klengel i Leonhard Müllner prosto z Wiednia wykonają performens pt. Operation Jane Walk, podczas którego wiedeńscy artyści na oczach publiczności przemierzają post-apokaliptyczny Manhattan, omawiając kwestie historii architektury oraz ingerencje twórcy gry w tkankę miasta. Sobotni wieczór będzie można przemienić w audiowizualną AVnoc we własnym domu, dzięki transmisji live actu prosto z Berlina niemieckiego duetu INSTANT, który zaserwuje napędzane basem improwizowane analogowe techno. Warto zadbać o dobre nagłośnienie i prywatny dancefloor.

W Krakowie będzie można oderwać się od komputera i udać się na spacer w wielowątkową podróż szlakiem dwudziestowiecznej architektury Starego Miasta z aplikacją Spacer AR. Stare Miasto od nowa wykorzystującą technologię rozszerzonej rzeczywistości. Korzystając z aplikacji artystycznej SOL.AR.IS użytkownik zobaczy wokół siebie fantastyczne, ruchome obiekty 3D zaprojektowane przez artystów zainspirowanych powieścią “Solaris” Stanisława Lema. W ramach festiwalu odbędą się również warsztaty z ergonomicznego projektowania i druku 3D oraz pokaz projektów audiowizualnych, które powstały w trakcie rezydencji artystycznych w Galerii 360° #homeedition.

Podczas tegorocznej edycji w ostatni weekend października będzie można zobaczyć prace ponad 35 artystów z Polski, Austrii, Niemiec, Francji, Grecji, Hiszpanii, Japonii, USA, Kanady, Nowej Zelandii, Iranu, Wielkiej Brytanii, Indii, Węgier i Włoch.

mat. pras.