Płyta tygodnia: Rebeka "Post Dreams"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 08:56
Charyzma sceniczna, głos Iwony i dopracowane produkcje Bartosza to znaki rozpoznawcze Rebeki. 
Okładka płyty Post Dreams
Okładka płyty "Post Dreams"Foto: mat.pras.

Duet tworzony przez Iwonę Skwarek i Bartosza Szczęsnego wydał właśnie swój trzeci album "Post Dreams". Zwykle pierwszoplanową rolę grają w zespole analogowe syntezatory. Jednakże na tym albumie muzycy postanowili iść o krok dalej i na płycie pojawiły się klasyczne instrumenty takie jak smyczki czy trąbka. Płyta zawiera w sobie pełną amplitudę emocji. Z jednej strony zatapiamy się w delikatnie utkanych ornamentach, by za chwilę dać się porwać fali ryczących zimnofalowych gitar.

bartek szczęsny rebeka 1200.JPG
Bartek Szczęsny: każda płyta poszerza horyzonty


"Płyta momentami przywodzi na myśl piosenki z "Akademii Pana Kleksa", wywołując przyjemną melancholię i udowadniając, że dźwięki retro wspaniale sprawdzają się kilkanaście (jeśli nie kilkadziesiąt) lat później"- Wysokie Obcasy Extra Joanna Wróżyńska.

"Teraz, znowu po trzech latach od ostatniej płyty, przyszedł czas na "Post Dreams", czyli jedenaście muzycznych pereł, niesłychanie piosenkowych, opartych na elektronice, rozpiętych między tańcem a zadumą" - Łukasz Kamiński Gazeta Wyborcza

rebeka.jpg
Rebeka: nasze syntezatory są zmęczone


Duet trzeba zobaczyć na żywo, gdyż na scenie dają z siebie wszystko. Zagrali ponad 400 koncertów w Polsce i zagranicą. Na koncie mają trzy płyty długogrające, z czego debiutancka "Hellada" zdobyła tytuł polskiej płyty roku w rankingu "Gazety Wyborczej". Rebeka powstała w 2008 roku z inicjatywy Iwony, kompozytorki i autorki tekstów, do której w 2010 roku dołączył producent Bartosz Szczęsny. W tym składzie grają do dziś, ale w trasę promującą "Post Dreams" wyruszają jako trio.

Rebeka odwiedzi Wrocław(14.03), Katowice(15.03), Łódź(16.03), Warszawę(28.03), Kraków(29.03), Sopot(14.04) oraz Poznań(26.04 Spring Break)


Album ukazał się nakładem Wydawnictwa Agora.
Spis utworów:
1. India
2. Cavegirl
3. Elesi
4. Fale
5. Zachód
6. The Last Episode
7. Cavegirl (jogging version)
8. Percival
9. We Will Love You
10. Światła
11. Mama

mat.pras./pj

Czytaj także

Bartek Szczęsny: każda płyta poszerza horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 19:05
- W połowie artystycznej drogi mieliśmy w Rebece potężny kryzys. Wykaraskaliśmy się z niego, ale ciągle uczymy się, jak robić muzykę - opowiada Bartek Szczęsny, producent muzyczny i połowa duetu Rebeka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rebeka: nasze syntezatory są zmęczone

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 09:00
- W zamyśle mieliśmy nagrywać płytę numer po numerze, w takiej kolejności, w jakiej znalazłyby się one na płycie. W efekcie daliśmy najbardziej niepasujące utwory obok siebie i stowrzyliśmy nowe kontinuum - o płycie "Post Dreams" opowiada Rebeka.
rozwiń zwiń