Płyta tygodnia: "i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 22:00
2021 był rokiem Tadeusza Różewicza - poety, dramaturga i prozaika. Uczcili to znakomici polscy artyści, którzy nagrali płytę  "i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza".
Fragment okładki płyty i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza
Fragment okładki płyty "i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza"Foto: Karrot Kommando/mat. prasowe

Sto lat temu, dokładnie 9 października 1921 roku, w Radomsku przyszedł na świat Tadeusz Różewicz. Poeta, dramaturg, prozaik, bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy XX wieku. Dla wielu największy rodzimy poeta bez Nobla. A także jeden z nielicznych klasyków spośród wielkich XX-wiecznych, którego młodsze pokolenia twórców wciąż żywo czytają, przetwarzają, którym się inspirują, bądź z którym toczą literackie polemiki. To ostatnie może być wyjątkowo istotne, gdy porównamy jego los z tym, jaki spotkał tak wielu zasłużonych rodzimej literaturze - wydawać by się mogło, wręcz nieśmiertelnych. Różewiczowi udało się uniknąć stania się postacią pomnikową, choć wiele tym kierunku robiono - nagrody, odznaczenia i, co może najważniejsze, liczne teksty wkładane do kolejnych odsłon kanonu lektur. Bo przecież nic tak nie potrafi zohydzić nam pisarza i jego dzieła, jak siermiężne prowadzone lekcje języka polskiego.


"i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza" - kolaż "i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza" - kolaż

Tymczasem Tadeusz Różewicz wciąż literacko żyje, co więcej, zdaje się, że coraz bardziej go odkrywamy. Ukazują się kolejne tomy prowadzonej prze niego korespondencji (m.in. z Czesławem Miłoszem), czekamy na biografię pisarza pióra Magdaleny Grochowskiej, poeci i poetki otwarcie przyznają się do "pisania Różewiczem", a na scenach teatrów grane są jego sztuki. Co w takim razie w Roku Tadeusza Różewicza mogłoby stanowić dopełnienie opowieści o tym wyjątkowym artyście? Płyta! Taka, na której spotykają się przedstawiciele różnych scen, gatunków i pokoleń, żeby tekstom Różewicza przyjrzeć się raz jeszcze. Płyta, która podkreśli jego anty-pomnikowość i przypomni, że poezję interpretować można różnie, nie tylko z zadumą i smutkiem.

Tego zadania podjęło się kilkudziesięciu wspaniałych muzyków: Bisz/ Boxx, Morświn, Kirszenbaum, Wojciech Waglewski, Imiela i Suchar, Edyta Bartosiewicz, Cała Góra Barwinków, Emose i Ziemianie, Kapela ze Wsi Warszawa, Monady, Pablopavo i Patryk Kraśniewski. Wybrali wiersze, fragmenty dramatów i zinterpretowali je „po swojemu”. W rezultacie powstało 11 bardzo różnych utworów, pozwalających dostrzec coś nowego w tekstach, które teoretycznie wszyscy dobrze już znamy.

Nic w płaszczu Prospera / Pablopavo - temat

Płyta zatytułowana "i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza" ukazała się 10 grudnia 2021 roku nakładem Wrocławskiego Domu Literatury przy współpracy z Agencją Koncertowo-Wydawniczą Karrot Kommando.

mat. prasowe/kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka