Płyta tygodnia: Meek, Oh Why? “Offline”

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2022 22:00
Do sieci trafił właśnie czwarty studyjny album Meek, Oh Why? zatytułowany "Offline”. Muzycznie to kolejny po "Zachodzie" ukłon w stronę brzmień wypływających z serc analogowych syntezatorów, którym wtóruje hiphopowy groove.
Meek, Oh Why?
Meek, Oh Why?Foto: Klaudia Khan

Na płytę "Offline" składa się dziesięć nastrojowych utworów w których poza narracją prowadzoną przez samego artystę usłyszymy Szczepana Pospieszalskiego, Kubę Więcka, czy Michał Żaka. Wszystko zamknięte w mrocznej, pozbawionej świateł historii, która z utęsknieniem nawołuje do wspomnień analogowego świata.

- "Offline" jest koncepcyjną opowieścią o ucieczce z "rzeczywistości" DIGITAL do utopijnego "Offline" w którym można spotkać samego siebie, zatrzymać się i spróbować odnaleźć harmonię egzystencji - opowiada Meek, Oh Why?. - Płyta opowiada o tęsknocie za światem analogowym, organicznym, takim w którym człowiek i otaczająca go natura wspólnie się wspierają. Muzycznie zarysowały się tu dwa światy. Pierwszy oparty na ciemnym brzmieniu, abstrakcyjnym podejściu do formy, kompozycji i produkcji. Drugi zupełnie skrajny, przystępny, momentami płytki w zamiarze. Zarówno free, jak i najczystszy w konstrukcji pop, to rejony, które budzą we mnie pewien dysonans, a zarazem bardzo mocno intrygują.

Przed premierą płyty artysta uchylił przed nami rąbka tajemnicy i wypuścił do sieci dwa, całkowicie różne od siebie single. "Nocne Niebo" - nostalgiczny, syntezatorowy numer z popowym refrenem oraz "Uśpieni Agenci" - mroczny, melorecytowany utwór z mocnym przesłaniem. Oba single doczekały się niesamowitych teledysków wyreżyserowanych przez Helenę Ganjalyan oraz Bartosza Szpaka, którzy subtelnie połączyli obie historie i stworzyli ciągłość narracji, której możecie dopatrywać się w wyżej wymienionych obrazkach.


Źr. Youtube/AsfaltRecords/Meek, Oh Why? - Nocne Niebo (Official Video)


Meek, Oh Why? to autor tekstów, wokalista i trębacz. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. W twórczości Meek, Oh Why? słuchacz odnajdzie dwa, z pozoru przeciwstawne, pierwiastki: tętniące życiem miasto, młodość we współczesnym ujęciu, komentarz do aktualnych zjawisk i wydarzeń, ale także elementy romantyzmu, liryki i myśli utopijnej.

Meek, Oh Why? zadebiutował w 2015 roku mini albumem "Księżniczka i buc", który ukazał się nakładem kultowego wydawnictwa Asfalt Records. W 2016 roku wytwórnia wydała kolejny album Meek, Oh Why? "Miło było poznać". "Rękopisy nie płoną" (EP, 2017 rok) oraz "Płyta rodzaju" (self- publishing, 2018 rok) to kolejne wydania artysty, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i publiczności. Prawdziwym przełomem dla zespołu okazał się wydany w 2019 roku album "Zachód" (wyd. Asfalt Records), na którym gościnnie w tytułowym utworze wystąpiła Sarsa oraz trio Hyper Son.


Źr. Youtube/AsfaltRecords/ Meek, Oh Why? - Kormorany feat. Szczepan Pospieszalski

W warstwie muzycznej obecne są zarówno dobrze znane słuchaczom synthowe brzmienia, jak i elementy hip-hopu przeplatane jazzowymi improwizacjami, które tworzą spójną i energetyczną całość. 11 marca 2022 roku artysta odsłania przed publicznością czwarty studyjny album zatytułowany "Offline".


***

mat.pras/aw

Zobacz więcej na temat: Czwórka