"Królowa rock and rolla" - Tina Turner nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 21:30
Nie żyje piosenkarka Tina Turner - podali przedstawiciele artystki. Artystka miała 83 lata. Zmarła po długiej chorobie w swoim domu w szwajcarskim Küsnacht.
W grudniu 1981 Tina Turner wystąpiła w Polsce. Koncert odbył się na warszawskim Torwarze.
W grudniu 1981 Tina Turner wystąpiła w Polsce. Koncert odbył się na warszawskim Torwarze. Foto: PAP/CAF/Wojciech Frelek

Amerykańska artystka rozpoczęła karierę w latach 50. XX wieku, w duecie z mężem, Ike'em Turnerem. Później wybrała drogę solową, a największe sukcesy odnosiła w latach 80. Zdobyła 8 nagród Grammy, z czego 6 właśnie w tej dekadzie. To wtedy wylansowała takie hity jak "Simply the Best", "Private Dancer" czy "What's Love Got to Do with It". Jej koncert w Rio de Janeiro w 1988 roku zgromadził 180 tysięcy widzów, co jest jednym z rekordów. 

W 1985 roku wokalistka wystąpiła u boku Mela Gibsona w filmie "Mad Max pod Kopułą Gromu". W latach 90. zaśpiewała też piosenkę "Goldeneye" do filmu o Jamesie Bondzie o tym samym tytule.

Krytycy i fani zachwycali się jej głosem i charakterystyczną chrypką. W wywiadach mówiła, że chce robić rzeczy przyjemne. W życiu niestety nie zawsze miała taką szansę. Dorastała na farmie w Tennessee, gdzie jej rodzice zbierali bawełnę. Mama, rdzenna Amerykanka, i ojciec Afroamerykanin byli bardzo biedni. Szybko się rozstali. Ich córka od trzeciego roku życia tułała się po bliższych i dalszych krewnych i dorastała w czasach segregacji rasowej. Miała prawie 40 lat, gdy odeszła od męża, który ją maltretował. Była już po pięćdziesiątce, gdy osiągnęła szczyt popularności. W wieku 73 lat Tina Turner wreszcie wyszła szczęśliwie za mąż.

Tina Turner - Tonight (with David Bowie) [Live] | Tina Turner

IAR/PAP/kul

Zobacz więcej na temat: MUZYKA tina turner Czwórka