"Hollow". ZAMILSKA i bas w trójwymiarowej przestrzeni

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 13:20
"Hollow" to muzyczna opowieść pełna niepokoju, trójwymiarowej przestrzeni, basu i dopełniona charakterystyczym dla Zamilskiej transowym bitem. Po raz pierwszy, to utwor z tekstem. Czy to kolaż, czy historia, słuchacze muszą zadecydować sami, bo jak w przypadku poprzednich produkcji Zamilskiej interpretacji jest tyle, ilu odbiorców.  
Natalia Zamilska zapowiada nową płytę
Natalia Zamilska zapowiada nową płytęFoto: Wiktor Malinowski

Album, pierwszy od trzech lat i trzeci w dyskografii artystki, pojawi się na rynku w maju. Droga do jego powstania była długa i jak mówi sama ZAMILSKA, wymagała zdobycia się na odwagę zaczynania od początku. 

Czytaj także
iggy pop 810.jpg
Iggy Pop rekomenduje Zamilską i innych polskich wykonawców

Grał jej utwory w swoim programie radiowym w BBC sam Iggy Pop, ale też Mary Anne Hobbs i Tom Ravenscroft. Jej „FuckFray” Nine Inch Nails umieściło na swojej oficjalnej playliście muzycznych rekomendacji na Spotify. Muzyka ZAMILSKIEJ pojawia się w najgorętszej grze komputerowej sezonu: RUINERZE (soundtrack nagrodzony statuetką DIGITAL DRAGONS 2018), ale też w nagrodzonym w Cannes krótkometrażowym „Najpiękniejsze Fajerwerki Ever” Aleksandry Terpińskiej. W 2018 Remix utwóru Gazelle Twin w wykonaniu ZAMILSKIEJ zasilił ścieżkę dźwiękową serialu ABC „How to Get Away With Murder”. ZAMILSKA stworzyła też muzykę na potrzeby filmu dokumentalnego „Turyści” pokazywanego na festiwalach polskich i zagranicznych. Na swoim koncie ma też debiut producencki: utworu Pauliny Przybysz. Ich „Dzielne Kobiety” znalazły się na ostatniej płycie Pauliny „Chodź Tu”, za którą Przybysz otrzymała statuetkę FRYDERYK 2017.

Debiutowała utworami Quarrel i Duel 35 (który rozbrzmiał nawet podczas pokazu domu mody Dior w Tokyo). Pierwszy album, Untune, z 2014 umożliwił jej zaistnienie na rynku muzycznym nie tylko w Polsce, ale też za granicą, i występy w całej Europie. Drugie wydawnictwo, Undone z 2016, nominowane było do Fryderyka w kategorii „Elektronika”. W 2017 natomiast ukazał się singiel „Closer” z gościnnym wokalnym udziałem RESINY, jedynej polskiej artystki wydającej w brytyjskiej wytwórni FatCat Records.

Czytaj także
Nosowska zamilska 1200.JPG
Nosowska/Zamilska "Jeśli wiesz, co chcę powiedzieć"

ZAMILSKA chętnie tworzy dla i z innymi artystami. Warto wspomnieć kolaborację z Nosowską przy okazji projektu „POWROTY” ELECTRONIC BEATS, czyli remix „Jeśli Wiesz Co Chcę Powiedzieć”, ale też z Marią Peszek, dla której ZAMILSKA wykonała remix utworu „Sorry Polsko”. Na zaproszenie radiowej Czwórki narodziła się współpraca z Quebonafide i ich wspólny utwór „Święty Spokój” nagrany w ramach cyklu Żywy Gig. W 2017 ZAMILSKA była częścią Orkiestry Męskiego Grania pod kierownictwem artystycznym Organka.

Wielkim wyzwaniem dla ZAMILSKIEJ było stworzenie oprawy muzycznej do pokazu mody „Hold the Rivers” projektanta Michała Szulca, a spełnieniem marzeń z dzieciństwa prowadzony od 2017 roku własny program radiowy Nocny TransPort emitowany co środę w radiowej Czwórce, w którym ZAMILSKA prezentuje swoje eklektyczne inspiracje.

Już niedługo zobaczymy ZAMILSKĄ na koncertach, a warto pamiętać, że na scenie emanuje energią, a każdy występ to żywiołowa dawka monstrualnego basu i potężnych bitów, wprowadzająca publiczność w taneczny trans.

W Czwórce premiera "Hollow" odbyła się w audycji Uli Kaczyńskiej Wszystko gra.

mat. prasowe/kul