Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 01:00
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 22 marca 2018.
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki
Sportowy kalendarz biograficzny CzwórkiFoto: Czwórka

22 marca 1937 roku urodził się Armin Hary, niemiecka gwiazda sprintu. Zawodnik, który przełamał hegemonię amerykańskich szybkobiegaczy podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie. Przygodę ze sportem rozpoczął dość późno mając 16 lat. Błyskawicznie robił postępy. Zaledwie po trzech latach treningów został wicemistrzem RFN w biegu na 100 metrów. Reprezentował swój kraj między innymi w meczu z Polską w Stuttgarcie w 1957 roku ale tam jeszcze znaleźli się szybsi od niego.

Rok później podczas mistrzostw Europy w Sztokholmie odniósł swój pierwszy międzynarodowy sukces zwyciężając w biegu na 100 m i w sztafecie 4 x 100 m. Rok igrzysk olimpijskich w Rzymie był szczytem jego sportowej kariery. Najpierw ustanowił rekord świata wynikiem 10,0 s. Pamiętajmy jednak, że był to pomiar ręczny, przy elektronicznym wynik byłby nieco gorszy.
Igrzyska w 1960 roku były dość nietypowe dla Niemców, gdyż dopuszczono start wspólnej reprezentacji NRD i RFN. Niemiecka sztafeta 4 x 100 metrów zdobyła mistrzostwo olimpijskie, mimo że do mety w finałowym biegu dobiegła na drugim miejscu. Amerykanie zostali jednak zdyskwalifikowani za przekroczenie strefy zmian. Największym sportowym sukcesem Armina Harego był jednak finał olimpijskiej stumetrówki na tych igrzyskach, w której był najszybszy pokonując m.in,. trzech Amerykanów.
Po powrocie z igrzysk był niemal bohaterem narodowym, jednak dość krótko.
W następnym roku Hary został zawieszony w prawach zawodnika przez zachodnioniemiecki związek lekkoatletyczny, za pobieranie wynagrodzenia od sponsora. Po tym fakcie nie wrócił już do sportu.