93. rocznica urodzin Shirley de la Hunty

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 01:00
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 18 lipca 2018.
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 18 lipca 2018. Foto: Darek Matyja

Ze sportowych jubilatów wybrałem dziś Shirley de la Hunty. Ta urodzona 18 lipca 1925 roku australijska biegaczka jest w naszym kraju niemal nieznana i może właśnie dlatego pragnę przypomnieć nieco jej postać. Talent sprinterski odziedziczyła po ojcu - Davie Stricklandzie, który był także szybkobiegaczem. Uprawianie sportu nie przeszkodziło Shirley w ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Zachodniej Australii - jeszcze przed startem na pierwszych swoich igrzyskach.

Podczas trzech swoich igrzysk olimpijskich startowała łącznie w aż 26 biegach, wliczając w to kwalifikacje, półfinały i... 9 finałów. Zdobyła 7 medali olimpijskich w tym 3 tytuły mistrzowskie - co jest absolutnym rekordem australijskiej lekkoatletyki.
W Londynie w 1948 roku, zajęła trzecie miejsce zarówno w biegu na 80 m przez płotki, jak i na dystansie 100 m oraz zdobyła srebrny medal w sztafecie 4 x 100 m. Cztery lata później w Helsinkach zdobyła swój pierwszy złoty medal olimpijski - w biegu na 80 m przez płotki. Przy okazji ustanawiając nowy rekord świata. W Melbourne były kolejne dwa tytułu mistrzowskie - w jej koronnej konkurenscji - płotkarskim biegu na 80 metrów i w sztafecie 4 x 100 m.
Po zakończeniu kariery zawodniczej nie zerwała ze sportem. Współpracowała z reprezentacja Australii na igrzyskach w Meksyku i Montrealu. Zajmowała się także polityką, będąc kandydatem demokratów w wyborach oraz rzecznikiem organizacji ochrony środowiska.
Podczas igrzysk w Sydney była jedną z głównych kandydatek do zapalenia znicza olimpijskiego - ostatecznie zaszczytu tego dostąpiła przedstawicielka aborygeńskiej ludności Australii - Kethy Freemann.
Ta legenda lekkoatletyki z antypodów zmarła w lutym 2004 roku.