Polacy zdobyli Puchar Gordona Bennetta

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:01
Mateusz Rękas i Jacek Bogdański najlepsi. Krzysztof Zapart i Krzysztof Borkowski na 4. miejscu.
  • O sukcesach polskich pilotów balonowych w Czwórce
  • Jacek Bogdański i Mateusz Rękas - Pokonać Niemców lądując pod Grunwaldem
Mateusz Rękas i Jacek Bogdański w radiowej Czwórce
Mateusz Rękas i Jacek Bogdański w radiowej CzwórceFoto: Darek Matyja

Polacy wygrali balonowe zawody o Puchar Gordona Bennetta, czyli mistrzostwa świata FAI balonów gazowych na długim dystansie. Nasza załoga - Mateusz Rękas i Jacek Bogdański zwyciężyła w tych prestiżowych zawodach, których tradycja sięga 1906 roku. Polacy przelecieli ponad 1145 km - startując z Berna (Szwajcara) i lądując na polach pod Grunwaldem. Na czwartym miejscu rywalizację ukończyli Krzysztof Zapart i Krzysztof Borkowski. W zawodach startowało 20 załóg z całego świata.

Polskie załogi w historii 6-krotnie zdobywały Puchar Gordona Bennetta. Poprzedni raz w 1983 roku, kiedy zwyciężyli Stefan Makné, Ireneusz Cieślak. Teraz, po 35 latach przerwy, znów polscy piloci balonowi zdobyli to cenne trofeum.

Posłuchajcie co powiedzieli nasi piloci podczas wizytyw  radiowej Czwórce.

Więcej informacji w Popołudniowym przeglądzie sportowym przygotowanym przez Norberta Michalaka.