W Polsce grają w... futbol australijski

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 07:00
W Warszawie organizowane są otwarte treningi futbolu australijskiego. Pierwszy odbył się tydzień temu, drugi zaplanowano na niedzielę.
Audio
Piłka i buty do futbolu australijskiego
Piłka i buty do futbolu australijskiegoFoto: Phil Forbes

Jak wskazuje nazwa, futbol australijski powstał na Antypodach i właśnie tam jest najbardziej popularny. "Jajowata" pilka i ogromne owalne boisko - to znaki rozpocznawcze dyscypliny. Celem jest umieszczenie piłki między słupami na końcu pola gry. Kopnięcie między dwa wysokie słupy daje drużynie sześć punktów, a uderzenie między słup wysoki i niski - jeden punkt. Zespoły liczą aż 18 zawodników, ale tłoku na boisku nie ma. W futbol australijski gra się na tych samych stadionach, co w krykieta, a więc pole gry potrafi mieć nawet 160 metrów między bramkami.

Najpoważniejszą ligą futbolu australijskiego jest AFL i często sam sport nazywa się tym określeniem. W Europie działa natomiast organizacja AFL Europe, która stara się promować grę na Starym Kontynencie. W Polsce robi to Phil Forbes, który opowiedział Czwórce o samej dyscyplinie oraz o planach wobec "Aussie rules" w naszym kraju. Posłuchajcie jego wypowiedzi w załączonym fragmencie Wiadomości Czwórki. 

Drugi otwarty trening futbolu australijskiego w Warszawie zaplanowano na niedzielę (18 listopada) na godzinę 14:00. Miejscem spotkania jest park Pole Mokotowskie.

***

Robert Grzędowski

Zobacz więcej na temat: Czwórka SPORT

Czytaj także

Piłkarze przegrali z Czechami 0:1

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 08:01
Kolejny mecz kadry Jerzego Brzęczka bez zwycięstwa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

A może zagrać w amp futbol?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 22:00
Zrupowanie rekrutacyjne do drużyn piłki nożnej osób po amputacjach - są jeszcze miejsca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak dbać o wizerunek sportowca?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 21:31
Jerzy Mieńkowski - marketing sportowy istotną częścią sportowej kariery.
rozwiń zwiń