Czesi i Belgowie kolejnymi ćwierćfinalistami

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 07:55
Czechy wygrały z Holandią 2:0, a Belgia ograła 1:0 Portugalię w niedzielnych meczach 1/8 finału Euro 2020.
Oficjalna piłka EURO 2020 - Uniforia
Oficjalna piłka EURO 2020 - UniforiaFoto: mat.prasowe

W pierwszym niedzielnym spotkaniu wielką niespodziankę sprawili Czesi, którzy wyeliminowali z turnieju Holandię. Nasi południowi sąsiedzi przystępowali do tego spotkania jako trzecia drużyna swojej grupy, a Holandia miała za sobą trzy pewne grupowe zwycięstwa. Mimo to na boisku nie było widać specjalnej różnicy - aż do 55. minuty. Wtedy czerwona kartkę obejrzał obrońca Holandii Matthijs De Ligt, a to dało Czechom mnóstwo pozytywnej, ofensywnej energii. Wbili dwa gole, a ich autorzy to Tomas Holes i Patrik Schick. W ćwierćfinale Czesi zagrają z Danią.

Wieczorem odbyło się natomiast spotkanie zapowiadane jako hit 1/8 finału, a więc starcie broniącej mistrzowskiego tytułu Portugalii ze znakomicie grającą w tym Euro Belgią. "Czerwone diabły" wyrzuciły z turnieju mistrzów z 2016 roku, ale trzeba przyznać, że miały dużo szczęścia. Belgia objęła prowadzenie w 42. minucie, po znakomitym strzale Thorgana Hazarda, ale wcześniej żadna z ekip nie potrafiła stworzyć sobie wyraźnej przewagi. W drugiej połowie niemal cały czas napierali Portugalczycy, stworzyli sobie kilka groźnych sytuacji, ale zawsze na posterunku był bramkarz Thibaut Courtois. Raz pomógł mu także słupek.

Spotkanie zakończyło się wygraną Belgii 1:0, a to oznacza, że ta reprezentacja może się już szykować do kolejnego hitu - tym razem w ćwierćfinale. "Czerwone Diabły" zagrają na tym etapie z Włochami.

Więcej informacji sportowych w dźwiękowej wersji Przeglądu.

***

Reprezentacja Polski w rugby kobiet zdobyła srebrny medal klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy w rugby siedmioosobowym.

Belgia zmierzy się dziś z Portugalia w najciekawiej zapowiadającym się starciu 1/8 finału turnieju.

Reprezentacja Polski w wielkim finale rozgrywek przegrała z Brazylią 1:3.