Szachistki przegrały medal olimpiady w ostatniej rundzie turnieju

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 18:00
Polskie szachistki zakończyły olimpiadę w Indiach na 6. miejscu, a nasi szachiści zajęli 9. pozycję. 
Audio
Szachy
SzachyFoto: Darek Matyja

Polskie szachistki nie zdobyły medalu olimpiady szachowej w Indiach.
Przed ostatnią, jedenastą rundą nasza kobieca drużyna zajmowała drugie miejsce i do medalu wystarczył jej remis o ostatnim meczu z Ukrainą. Polki przegrały jednak 1:3 i zakończyły olimpiadę na 6. miejscu.
Swoje partie w meczu z Ukrainkami zremisowały Monika Soćko i Maria Malicka, a Alina Kaszlińska i Oliwia Kiołbasa - przegrały. W naszej drużynie podczas olimpiady grała jeszcze Michalina Rudzińska. Złoto wywalczyły Ukrainki, srebro - Gruzinki, a trzecie miejsce zajęła drużyna Indii.


Nasi szachiści, po słabym początku turnieju dobrze spisywali się w ostatnich rundach i ostatecznie zdołali awansować do pierwszej dziesiątki, zajmując 9. miejsce. We wtorek Polacy pokonali Turcję 2,5:1,5.
Swoje partie wygrali Kacper Piorun i Mateusz Bartel, zremisował Radosław Wojtaszek, a Wojciech Moranda musiał dziś uznać wyższość rywala z Turcji. W naszej drużynie w Indiach grał jeszcze Jan-Krzysztof Duda, który rozegrał jednak tylko 5 partii (na 11 możliwych), w których zdobył 2,5 punktu.

Posłuchajcie jak nasi reprezentanci: Radosław Wojtaszek i Kacper Piorun oraz Monika Soćko i Maria Malicka, podsumowali występy naszych obu drużyn w Indiach. 

Złoto w kategorii open wywalczyła drużyna Uzbekistanu, srebro Armenia, a brąz wywalczyła druga drużyna Indii.

Do kraju reprezentanci Polski przywiozą jednak medale... tyle, że nie drużynowe, a indywidualne. Oliwia Kiołbasa zdobyła złoto na trzeciej szachownicy, Mateusz Bartel - złoto na piątej szachownicy, a Maria Malicka wywalczyła srebro na szachownicy czwartej. Na drużynowe medale olimpiady szachowej musimy poczekać dwa lata, bo kolejna olimpiada dopiero w 2024 w Budapeszcie.


***

Darek Matyja

Zobacz więcej na temat: SPORT sport-ale Czwórka
Czytaj także

Michał Gawenda z brązem MŚ U20

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 08:01
Drugi medal polskich lekkoatletów w mistrzostwach świata w Kolumbii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ethan Hayter zwycięzcą Tour de Pologne

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 17:01
Popołudniowy przegląd sportowy - 5 sierpnia 2022. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Linette przegrała w finale w Kozerkach

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 21:22
Linette nie dała rady w finale Czeszce Siniakovej. 
rozwiń zwiń