51. urodziny Denise Biellmann

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 01:00
Sportowy kalendarz biograficzny Czwórki - 11 grudnia 2013.

11 grudnia 1962 roku przyszła na świat Denise Biellmann - szwajcarska łyżwiarka figurowa. Największe sukcesy odnosiła na samym początku lat 80-tych ubiegłego wieku, a konkretnie w sezonie 1980/81, kiedy to zdobyła mistrzostwo świata oraz wywalczyła złoty medal mistrzostw Europy w konkurencji solistek. Rok wcześniej, podczas zimowych igrzyskach olimpijskich w Lake Placid zajęła zwarte miejsce.
Trzykrotnie stawała na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach Szwajcarii. W świecie łyżwiarskim zasłynęła ponadto z pierwszego wykonania akrobatycznego piruetu, nazwanego później jej nazwiskiem. Jest także pierwszą kobietą, która podczas zawodów wylądowała potrójnego lutza. Karierę amatorską zakończyła zaraz po zdobyciu mistrzostwa świata w wieku zaledwie 19 lat. Później odnosiła liczne sukcesy w zawodowym łyżwiarstwie, startując w licznych zawodach i występując w rewiach. Do dziś jej łyżwiarski kunszt można jeszcze podziwieć na lodowych taflach całego świata, gdyż nie zrezygnowała z czynnego uprawiania sportu.
Co ciekawe, tego samego dnia co Dennis Biellmann, tyle że 15 lat później urodziła się jedna z najlepszych polskich łyżwiarek figurowych - Anna Rechnio, m.ion. 10. zawodniczka igrzysk olimpijskich w Lillehammer oraz piąta zawodniczka mistrzostw świata z 1998 roku.