"Będzie Głośno! Vol. 4" - nowa składanka od Czwórki już dostępna!

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 10:00
Za nami premiera czwartego albumu serii wydawniczej Czwórki, promującej młodych artystów sceny niezależnej. W piątek 29 kwietnia ukazała się "Będzie Głośno! Vol. 4" - podsumowanie ostatniej edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!". 
Składanka Będzie Głośno Vol. 4
Składanka "Będzie Głośno! Vol. 4"Foto: mat. pras./Czwórka

To już dziesiąta płyta wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia we współpracy z Czwórką, w związku z działaniami służącymi wspieraniu młodych i zdolnych artystów. Składanka "Będzie Głośno! Vol. 4" to wyselekcjonowany zbiór piosenek artystów, którzy zgłosili się do piątej edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" w 2021 roku. Wśród dotychczas wydanych krążków znalazło się pięć płyt laureatów konkursu, winylowa płyta "The Best of Będzie Głośno!" oraz trzy płyty z zestawem nagrań z konkursów w poprzednich latach.

W listopadzie 2021 na rynku ukazała się płyta laureatki zeszłorocznej edycji konkursu - Wrony. Teraz słuchacze dostają do rąk zestaw utworów, który Wrona otwiera piosenką pt. "Jak Debbie Harry". Dalej możemy posłuchać dziewięciu piosenek, przede wszystkim z gatunku muzyki elektronicznej i synthpopowej, ale także rocka, vintage rocka, hip hopu i funka.

Źr. Facebook/Czwórka

Tak brzmi scena niezależna! Krążek jest zapisem tego, co dzieje się wśród młodych polskich artystów, którzy jeszcze działają poza głównym nurtem.

Tracklista:

  1. Wrona - Jak Debbie Harry 3:16
  2. Tragarze - Pół tonu ciszej 3:38
  3. Mexyk - Taśmy płoną 3:20
  4. Emil Szwajk - Love Song 2:43
  5. Kolumbia - Musimy biec 3:42
  6. Korporobot - Wierzę 3:51
  7. Footprints on the Moon - All of the Time 3:52
  8. Raf Skowroński - Miło Cię poznać 3:31
  9. Dark Leaves - Men’s Killers 4:24
  10. Ruina Bar - The Furlough Song 3:29

22 kwietnia ukazała się zapowiedź albumu - teledysk do singla zespołu Tragarze "Pół tonu ciszej". Grupa debiutowała pod koniec 2017 roku, grając muzykę z pogranicza hip hopu, funky i reggae. Ich teksty często są wzbogacone o cytaty z kultowych filmów i seriali z lat 70. i 80. Jest to band niezwykły, który w umiejętny i profesjonalny sposób bawi się wieloma gatunkami muzycznymi.

Źr. Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Tragarze - Pół tonu ciszej (offcial video)

O konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno!". Od roku 2016 polscy niezależni muzycy mogą pojawić się na antenie Czwórki, poddać swe produkcje ocenie słuchaczy, a od roku 2017 także złożonego z fachowców jury, i wydać debiutancką płytę. Zgłaszający się do konkursu artyści przedstawiają przygotowane przez siebie nagranie, w zamian dostając możliwość zaprezentowania go osobiście na antenie Czwórki, udziału w audycji "Będzie Głośno!", a nawet zagrania w programie minikoncertu. Złożone z pracowników Czwórki jury w składzie: Damian Sikorski, Hanna Dołęgowska, Karina Terzoni i Jacek Kruczek, dokonujące wyboru utworów na wydawnictwo składankowe, z roku na rok, z konkursu na konkurs, staje przed coraz trudniejszym zadaniem i większym wyzwaniem. Tak wysoki i wyrównany jest poziom nadsyłanych na konkurs "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" materiałów.

Zobacz:

Słuchając utworów ze stworzonej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS oraz Związkiem Artystów Wykonawców STOART płyty "Będzie Głośno! Vol. 4", łatwo odnieść wrażenie, że dzisiaj konkurs Czwórki ma taki charakter jak 40 lat temu festiwal w Jarocinie. Pojawiające się tu zespoły i ich produkcje wytyczają ścieżki i trendy w polskiej młodej muzyce, i trzeba tylko czasu, byśmy te same nazwy usłyszeli wśród laureatów muzycznej nagrody Fryderyk.

***

mat. pras./kd