Narodowe Czytanie 2022 w Ogrodzie Saskim [OBEJRZYJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2022 14:10
Lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania były "Ballady i romanse". Poezję Adama Mickiewicza, która zapoczątkowała epokę romantyzmu w literaturze polskiej można było usłyszeć w całym kraju. Na scenie w Ogrodzie Saskim zobaczyliśmy kilkunastu aktorów, którzy przeczytali utwory wieszcza.
Para Prezydencka RP Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda uczestniczy w Ogrodzie Saskim w Warszawie,  11. Edycji Narodowego Czytania.
Para Prezydencka RP Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda uczestniczy w Ogrodzie Saskim w Warszawie, 11. Edycji Narodowego Czytania. Foto: PAP/Rafał Gruz

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819-1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.

W Parku Saskim można było usłyszeć najpiękniejsze strofy w interpretacji aktorów scen polskich. - Do Narodowego Czytania 2022 my, czytający, przygotowywaliśmy się kilka miesięcy - opowiadała w Czwórce Angelika Kurowska, zaangażowana w wydarzenie aktorka.


Źr. Polskie radio/"Ballady i romanse" Adam Mickiewicz/Narodowe Czytanie

Z okazji Narodowego Czytania prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

- Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą - napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda.

- Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby - jak zawsze - było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał prezydent.


Afisz zapraszający na Narodowe Czytanie 

To już jedenasta edycja

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa.

W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.


W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Akcja Narodowe Czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaprosiła do lektury "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez parę prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była "Balladyna" Juliusza Słowackiego, a rok później, w całej Polsce i na świecie, przeczytano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.


Jak zapowiedział prezydent Andrzej Duda, lekturą Narodowego Czytania w 2023 roku będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. 
Zobacz więcej na temat: Czwórka Narodowe Czytanie 2022