Jean-Luc Godard - pozwala kinu mówić własnym głosem

W kinach "Jean-Luc Godard. Imaginacje" - najnowszy film legendarnego francuskiego reżysera. O jego twórczości rozmawialiśmy z filozofem Pawłem Mościckim - autorem książki "Godard. Pasaże".
Jean-Luc Godard, reżyser filmowy, współtwórca francuskiej nowej fali w kinie
Jean-Luc Godard, reżyser filmowy, współtwórca francuskiej nowej fali w kinieFoto: Shutterstock/Denis Makarenko
O Audycji
Tytuł Jean-Luc Godard. Mistrz panowania nad rytmem kina
Prowadzący Hrapkowicz Błażej
Opis

Przez kilka dekad swojej twórczości Godard tworzył w różnych estetykach i konwencjach i z pewnym filozoficznym zacięciem, co widać w "Imaginacjach", które są kolejnym z jego filmowych esejów. – Godard doprowadził ten gatunek do perfekcji. W monumentalnym projekcie, który realizował w latach 90. z okazji stulecia kina, stworzył telewizyjno-dokumentalny projekt, oparty na fragmentach archiwaliów i filmów. Założenie było takie, by kino mogło opowiadać swoją historię własnymi słowami - przypominał Paweł Mościcki, filozof i autor książki "Godard. Pasaże".

"Imaginacje" to powrót do czysto montażowego dzieła. Film po raz kolejny udowadnia, że Godard pozostał absolutnym wirtuozem, jeśli chodzi o panowanie nad rytmem i złożonością dzieła filmowego - opisywał gość Czwórki.

Z Pawłem Mościckim rozmawialiśmy m.in. o tym, w jaki sposób reżyser zmienił nasze myślenie o strukturze współczesnego kina, w jaki sposób zapanował nad rozdzieleniem filmu i obrazu, komentowaliśmy także jego najnowszy film pt. "Imaginacje".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której z twórcami szwedzkiego serialu "Quicksand/Ruchome Piaski" rozmawiała Beata Kwiatkowska.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Data emisji: 14.04.2019

Godzina emisji: 14.15

ac/pj

Goście Paweł Mościcki
Playlista
Tagi
Playlista