Startuje 42. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 15:30
- Festiwal z roku na rok się rozwija, a jego program jest bardzo napięty - mówi Anna Serdiukow zastępca Dyrektora Artystycznego Festiwalu. - Oprócz dotychczasowych, dochodzi ciekawy Konkurs "Nakręceni na Teatrotekę".
W dniach 12-17 czerwca odbędzie się Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film
W dniach 12-17 czerwca odbędzie się Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i FilmFoto: shutterstock/Fer Gregory

12 czerwca rozpocznie się Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film. To już 42. odsłona najstarszego festiwalu debiutów w Polsce. Na uczestników czeka wiele konkursów, pokazów pozakonkursowych, retrospektyw oraz spotkań z twórcami.

W formule KFDF "Młodzi i Film" od ubiegłego roku jest - oprócz Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych oraz Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych: Fabularnych, Dokumentalnych i Animowanych - również Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych.


Nowy konkurs w programie festiwalu

- W tym roku doszedł Konkurs "Nakręceni na Teatrotekę". I to jest kolejna możliwość debiutu i kolejna przestrzeń, w jakiej można się zaprezentować - mówi gość Czwórki - To jest taka trochę hybrydowa forma pomiędzy teatrem a kinem. Od niej zaczynali m.in. Agnieszka Smoczyńska czy Michał Szcześniak. Jest to konkurs, który tak naprawdę uzupełnia pejzaż filmowy. W konkursie pokazanych zostanie sześć filmowych adaptacji utworów teatralnych.

Rozmówczyni Błażeja Hrapkowicza zwraca uwagę, że w tym roku na festiwal przysłano rekordową ilość zgłoszeń. - To też pokazuje, że więcej filmów powstaje, że twórcom łatwiej chyba dzisiaj sięgnąć po narzędzia filmowe i zrealizować swój debiut - tłumaczy.


Źr. Youtube/Roving Woman zwiastun PL

Dla kogo Wielki Jantar?

Główną nagrodą za debiut pełnometrażowy, zarówno fabularny, jak i dokumentalny, jest Wielki Jantar. W pozostałych konkursach przyznawane są Jantary.  W konkursie pełnometrażowych debiutów fabularnych o Wielkiego Jantara walczyć będzie 15 filmów: "Słoń" Kamila Krawczyckiego, "Hela" Anny Kasperskiej, "Na twoim miejscu" Antonio Galdameza Munozy, "Tata" Anny Maliszewskiej, "Chleb i sól" Damiana Kocura, "Roving woman" Michała Chmielewskiego i "Matecznik" Grzegorza Mołdy.

W tej kategorii pokazane zostaną także: "Niebezpieczni dżentelmeni" Macieja Kawalskiego, "Johnny" Daniela Jaroszka, "Masz ci los" Mateusza Głowackiego, "Granice miłości" Tomasza Wińskiego, "Koński Ogon" Justyny Łuczaj, "Różne drogi do świętości" Anieli Astrid Gabryel, "Obudź się" Filipa Dzierżawskiego oraz "Norwegian dream" Leiva Igora Devolda.


Posłuchaj
22:23 Czwórka/hrapkowidz -KFDF "Młodzi i Film 12.06.2023.mp3 Anna Serdiukow z KFDF "Młodzi i Film" opowiada o festiwalu w Koszalinie (Hrapkowidz/Czwórka)

 

Jak wybierane są filmy na festiwal? - Oglądamy wszystkie zgłoszone filmy. Najpierw jest pierwszy etap preselekcji i po tym pierwszym oglądzie wybieramy coś, co nam się wydaje fundamentem tego, co ciekawe, interesujące, ale wcale nie najlepsze - zdradza Anna Serdiukow. - Kierujemy się bowiem zasadą, że nie wybieramy najlepszych filmów, bo nie o to chodzi. To jest zadanie jurorów. My wybieramy coś, co nam się wydaje najciekawsze, najbardziej interesujące, co polaryzuje i inicjuje dyskusję.

Na 42. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych zostanie zaprezentowanych także 10 filmów dokumentalnych i 71 krótkich form, a wejściówki na festiwalowe wydarzenia są bezpłatne. Które filmy zostaną nagrodzone? O tym dowiemy się podczas gali zamknięcia festiwalu, która odbędzie się 17 czerwca.


***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Anna Serdiukow (zastępca Dyrektora Artystycznego Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "łodzi i Film)

Data emisji: 11.06.2023

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

"Ostatni komers". Suma pierwszych razów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 16:00
- To jest historia o wszystkim co pierwsze, a co za tym idzie - najintensywniejsze - zapowiada reżyser Dawid Nickel. "Ostatni komers" wejdzie na ekrany kin 18 czerwca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Usta, dekolt, nogi. Jak Hollywood pokazuje kobiętę?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 14:50
- Ten film prowokuje interesującą dyskusję, ale też zwraca uwagę na zjawiska, których musimy mieć świadomość. I to świadome oglądanie filmów - nawet tych, które kochamy - jest tutaj kluczowe – mówi krytyk Błażej Hrapkowicz o filmie "Brainwashed: seks, kamera, władza" w reż. Niny Menkes.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsi na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 15:51
Festiwal Filmowy w Cannes to najważniejszy festiwal filmowy na świecie. Nagroda Grand Prix powędrowała do twórców obrazu "Strefa Interesu", a Złotą Palmę otrzymał film "Anatomy of a Fall". Honorowa Złota Palma powędrowała w ręce Harrisona Forda - to wspaniałe zwieńczenie dla serii o Indianie Jonesie. 
rozwiń zwiń