Morderca w kinie - od antybohatera do postaci tragicznej

W sieci dostępny jest już serial dokumentalny "Taśmy Teda Bundy’ego", oparty na niepublikowanych nagraniach rozmów z mordercą, a już niebawem na ekranach będziemy mieli okazję zobaczyć fabularyzowany, oparty na historii Teda Bundy'ego film "Podły, okrutny, zły", w którym w tytułową rolę wciela się Zac Efron. O fenomenie seryjnych morderców w kinie rozmawialiśmy z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk.
Aktorzy Zac Efron i Lily Collins wcielili się w role bohaterów w filmie Podły, okrutny, zły w reż. J. Berlingera
Aktorzy Zac Efron i Lily Collins wcielili się w role bohaterów w filmie "Podły, okrutny, zły" w reż. J. BerlingeraFoto: Shutterstock/ Featureflash Photo Agency
O Audycji
Tytuł Katarzyna Czajka-Kominiarczuk: morderca w kinie przestaje być idealizowanym antybohaterem
Prowadzący Hrapkowicz Błażej
Opis

- Postać seryjnego mordercy przez lata dosyć wyraźnie ewoluowała w popkulturze - zwracała uwagę Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka bloga "Zwierz Popkulturalny". Narracja nie jest już prowadzona z perspektywy detektywa, który chce ująć przestępcę, ale samego mordercy - mówiła.

- Kino może dziś pokazać więcej. Także ilość filmów z tego gatunku sprawia, że pojawia się coraz więcej wyszukanych pomysłów. Dzięki temu dowiadujemy się więcej o niejednoznaczności motywów przestępców i samej naturze zła, ale granica w portretowaniu tego rodzaju historii jest bardzo cienka. Opowiadając o seryjnym mordercy nie możemy zapominać o jego ofiarach - przypominał gość Czwórki.  

Dlaczego historie seryjnych morderców tak bardzo nas fascynują i w jaki sposób przedstawiane są przez filmowców? Dlaczego coraz częściej ich zbrodnie są psychologizowane? Więcej na ten temat portretów morderców w kinie w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której dziennikarka Czwórki Beata Kwiatkowska rozmawiała z twórcami filmu "Podły, okrutny, zły".

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Data emisji: 5.05.2019

Godzina emisji: 14.15

ac/kd

Goście Katarzyna Czajka - Kominiarczuk
Playlista
Tagi
Playlista