"1917". Nowa jakość kina wojennego?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 21:45
Jednym z faworytów walczących o złotą statuetkę Oscara jest film w reżyserii Sama Mendesa "1917". Jego akcja rozgrywa się w czasie I wojny światowej i opowiada o niemal samobójczej misji dwóch żołnierzy, których zadaniem jest przedarcie się przez linię frontu, by ostrzec oddział przez pułapką. 
Audio
  • Inne spojrzenie na kino wojenne w filmie "1917" Sama Mendesa (Hrapkowidz/Czwórka)
Plakat filmu 1917
Plakat filmu 1917Foto: Mat. prasowe

I wojna światowa, rzadziej niż II, staje się tłem do opisywania opowiadanych w kinie historii. Drugi światowy konflikt, większy i bardziej tragiczny w skutkach zainspirował filmowców do stworzenia takich obrazów jak "Tora, tora, tora", "Pianista", "Szeregowiec Ryan". Powstałe dotychczas obrazy wojenne zawsze są pretekstem do utrwalenia pamięci historycznej. O tym, jak wiele udało się jej zamknąć w obrazie Sama Medesa rozmawialiśmy z krytykiem filmowym i historykiem kina Łukaszem Jasiną.

I choć, jak mówił I wojna pojawiała się choćby w klasycznym "Na Zachodzie bez zmian" czy "Dyktatorze" to musiała zniknąć ze zbiorowej wyobraźni ustępując miejsca tragedii II wojny. - Każdy kraj ma własną pamięć na temat wydarzeń wojennych. Historia "1917" opowiedziana przez Brytyjczyka, Sama Mendesa i jest po części oparta na wspomnieniach jego dziadka - mówił krytyk.

- Podczas gdy dla reszty Europy I wojna światowa była końcem pewnej epoki, a dla Brytyjczyków była jedną z największych tragedii od czasów Henryka VIII, dla nas była momentem triumfu. Po latach zaborów wreszcie odzyskaliśmy niepodległość - dodawał.

Dlaczego wiek "pary i postępu" zamiast czasami dobrobytu i pokoju zakończył się wielką wojną? W jaki sposób o I WŚ opowiada reżyser Sam Mendes i czy jego narracja jest zbieżna z naszą wizją tego konfliktu? Więcej na ten temat w rozmowie z gościem.

Wysłuchaliśmy też rozmowy Beaty Kwiatkowskiej z Alice Winocour, reżyserką filmu "Proxima", który opowiada nie tylko więzi między córką a matką-astronautką, lecz także o trudach żegnania się z Ziemią.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Gość: Łukasz Jasina (historyk kina)

Data emisji: 29.01.2020

Godzina emisji: 14.15

ac/pj

Zobacz więcej na temat: Błażej Hrapkowicz Czwórka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak