"Był sobie numer". XXanaXX "Surferzy" - tam jest drugie dno

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 21:30
Myślę, że to jest naprawdę fajny kawałek, który wyjątkowo mi się udał - mówi w Czwórce Michał Wasilewski z XXanaXX.
Xxanaxx i Ula Kaczyńska
Xxanaxx i Ula KaczyńskaFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

XXanaXX, duet Michała Wasilewskiego i Klaudii Szafrańskiej, zadebiutował na polskim rynku muzycznym w grudniu 2012 roku - właśnie wtedy usłyszeliśmy singiel "Disappear". Pięć lat później grupa pracowała nad swoim czwartym albumem studyjnym. Zwiastunem był letni, lekki, wakacyjny singiel "Surferzy". To drugi utwór, który zapowiadał ich album "Gradient".


Posłuchaj
04:55 Czwórka/Muzyczny Lunch - XXanaXX - "Surferzy_AAC 2021_07_08-13-44-04.mp3 Michał Wasilewski z duetu XXanaXX opowiada o powstawaniu utworu "Surferzy" (Muzyczny Lunch/ Czwórka)

 

- Z utworami XXanaXX-u mam taki problem, że ja mam do nich subiektywny stosunek, bo byłem przy produkcji od samego początku i mój odbiór był taki trochę zepsuty, przez to, że ten utwór słyszałem wielokrotnie. Nie potrafiłem w nim znaleźć świeżości - mówi producent i twórca muzyki Michał Wasilewski. - Dopiero po jakimś czasie, gdy słyszę swoje kawałki, to mogę nabrać do nich dystansu i odbierać je inaczej. Dzisiaj patrzę na ten utwór w taki sposób, że to jest naprawdę bardzo fajna produkcja, która fajnie mi się udała. Na samym początku nie byłem do niej szczególnie przekonany, to Klaudia bardziej cisnęła, żeby ten utwór znalazł się na płycie. Ja w pewnej chwili nawet chciałem z niego zrezygnować - opowiada.

Mało kto wie, że piosenka posiada drugie dno. - Ten tekst ma podwójne znaczenie, bo ci surferzy znad Bałtyku to opis ludzi korzystających z internetu, to surferzy internetowi i to jeszcze bardziej tworzy go ciekawym zjawiskiem - opowiada artysta. - Ja ten utwór bardzo lubię i w tej chwili jest chyba moim ulubionym wśród tych z "Gradientu". 


Xxanaxx koncert_1200.jpg
Xxanaxx - Gradient

Źr.YouTube/Xxanaxx - Surferzy


Utwór został napisany przez Wojciecha Baranowskiego, którego z zespołem XXanaXX zapoznał Arek Kłusowski. - Wojtek pojawił się, żeby zarejestrować pianino i tak się złożyło, że od tego momentu zaczęliśmy się spotykać. Okazało się, że mamy ze sobą świetny vibe, że świetnie nam się razem pracuje i "Surferzy" byli naturalnym wynikiem tej współpracy. Wojtek był najbliżej procesu powstawania płyty i poprosiliśmy go, żeby to on napisał tekst do tego kawałka, bo czuliśmy, że zrobi to fajnie - mówi Michał Wasilewski. - Oczywiście on też miał zastrzeżenia do tego tekstu, co wynika z naszego wewnętrznego krytyka, jednak to, co robimy, podoba się ludziom - dodaje.

Płyta "Gradient" była pierwszą płytą, na którą teksty pisali inni artyści. Każdy z nich dostał pełną wolność i swobodę przy przypisaniu tekstów. - Pamiętam, jak powstawał beat do tego utworu. Mam takie miejsce na Mazurach, gdzie uwielbiam być i tam zrobiłem w zasadzie całą płytę - zdradza gość Czwórki. - A "Surferzy" powstali po całym dniu plażowania i odpoczywania, czytania książek i leniuchowania. Wieczorem wziąłem się do pracy i zrobiłem beat, natomiast wokale nagrywaliśmy w moim studio w Warszawie. Jak dzisiaj słucham "Surferów", to słyszę przede wszystkim, że ten utwór się nie zestarzał. Taki około hiphopowy vibe, który jest w utworze, do tej pory jest w zasadzie fajny. I to mi się podoba, i z tego jestem bardzo zadowolony - opowiada gość audycji.

ZOBACZ TAKŻE "Wydaj płytę z Będzie Głośno". Jolokia zagrała w Czwórce >>>

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Michał Wasilewski (XXanaXX, twórca muzyki, producent)

Data emisji: 08.07.2021

Godzina emisji: 13.44

aw