Paula i Karol: w "The Way We Were" udało się złapać ten moment

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 16:13
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Paula i Karol opowiadają o "The Way We Were". 
- Dobra piosenka to taka, że gdy powstanie to czujesz w głębi swojego serca, że ona zawsze tam była - mówi Paula. - Dla mnie dobra piosenka jest wtedy, gdy kompozycja jest dobra i nagranie jest dobre - definiuje Karol.
- Dobra piosenka to taka, że gdy powstanie to czujesz w głębi swojego serca, że ona zawsze tam była - mówi Paula. - Dla mnie dobra piosenka jest wtedy, gdy kompozycja jest dobra i nagranie jest dobre - definiuje Karol.Foto: Czwórka/Maciej Szajkowski

"The Way We Were" powstał w 2012 roku, jako drugi singiel promujący płytę "Whole Again" zespołu Paula i Karol. Od tamtego czasu minęło trochę czasu, a utwór nadal gra w sercach słuchaczy. 

Czy ważny jest tekst?

- To nie był taki numer, który był cały gotowy. Wiedzieliśmy, że jest świetny, mi się on bardzo podobał od początku - przyznaje Karol Strzemieczny. - Słowa nie są w nim takie ważne, on jest taką chmurą uczucia. Trochę było wszystko jedno, co tam się napisze. W tej muzyce jest pewna nostalgia - dodaje. 

- A dla mnie to numer ma jednak mocny tekst: "The way we were, the way we'll be, the way we learn eventually" - ocenia Paula Bialski. - Jest nostalgiczny, ale jest też "o czasie". Może jest trochę metafizyczny. Czas jest teraz, ale i w przeszłości i przyszłości. Dzieje się to wszystko naraz - dodaje. 

Karol zwraca uwagę na drugą zwrotkę piosenki, która mówi o "ludziach, z którymi jesteśmy blisko, ale też takich, których rzucamy na bok i oni rosną gdzie indziej". 

Artyści zaradzają, że w ostatnim czasie zmienili podejście do grania swoich wcześniejszych piosenek na koncertach. - Zdarzało się, że przy tych starszych numerach myślałam o tym, co zjem na obiad, a nie o ich tekstach - przyznaje Paula. - Karol ostatnio wczuł się w nie - dodaje. - Zgadza się, gdy od nowa odczuwasz, to inaczej grasz - przyznaje. - Lepiej mi się tak gra koncerty - dodaje.

Paula i Karol i inni zaangażowani w piosenkę

Samo nagranie tej piosenki było dla duetu wydarzeniem. Wspólnie z Paulą i Karolem produkował ją Jacek Antosik. Na bębnach zagrał Staszek Wróbel, który jest świetnym basistą. Radek Łukasiewicz z zespołu Pustki gra na banjo, Szymon Najder na gitarze, a Krzyś Pożarowski na basie. 

Zdaniem Czwórkowej reporterki tę piosenkę najlepiej odbiera się wraz z teledyskiem. Wśród łanów zbóż, na wiejskich drogach czy na gałęziach drzew śledzimy bohaterów korzystających z pełni lata. Autorem klipu jest Maciej Buchwald, który stworzył go w kilka dni, w trakcie wyjazdowego weekendu ze swoją dziewczyną i przyjaciółmi. - Ten teledysk jest w 150 procentach jego - przyznają artyści. 


Posłuchaj
07:03 czwórka muzyczny lunch 09.12.2021.mp3 Paula i Karol opowiadają o swoim utworze "The Way We Were" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

Dwa spojrzenia

Paula zdradza, że nie jest ogromną fanką utworu "The Way We Were". - Czasem myślę, że jest spoko, ale nie mam tak, że strasznie się w niego wczuwam - przyznaje. Karol zupełnie inaczej odbiera ten utwór. - Paula lubi nasze nowe utwory, ja te starsze - dodaje. 

O duecie Paula i Karol mówi się, że są mistrzami ładnych piosenek. - Dobra piosenka to taka, że gdy powstanie, to czujesz w głębi swojego serca, że ona zawsze tam była - mówi Paula. - Dla mnie dobra piosenka jest wtedy, gdy kompozycja jest dobra i nagranie jest dobre - definiuje Karol. - A dobre nagranie zależy od tego, jak udało się złapać moment i czy udało się go złapać. Przy "The Way We Were" udało się - zaznacza. 

Sprawdź także:

Paula & Karol: The Way We Were (Official Video)/PaulaKarolOfficial

 


*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotowała: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 09.12.2021

Godzina emisji: 13.47

pj