Młody M i historia numeru, który powstał "na kolanie"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 15:40
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory ostatnich lat i dekad. Tym razem Jakub Paź rozmawia z Młodym M o numerze "Nikt mi tego nie dał, nikt mi tego nie zabierze".
Młody M, czyli Łukasz Pietrzak
Młody M, czyli Łukasz Pietrzak Foto: Mennica/arch. artysty

Młody M to pseudonim artystyczny Łukasza Pietrzaka. Raper był czołową postacią wytwórni Step Records i polskiej sceny hip-hopowej. Współtworzył składy ZMP, Blask Ulic i Mensentis. Współpracował z takimi wykonawcami, jak m.in. HiFi Banda, Hukos, Onar, Proceente, Mikser, Vixen oraz WhiteHouse. Obecnie Młody M tworzy duety z Olsonem oraz z Jeziom.

Numer "Nikt mi tego nie dał, nikt mi tego nie zabierze" pochodzi z wydanej w 2011 płyty "Kronika II. Siła charakteru". Utwór był piątym singlem promującym to wydawnictwo. - Są utwory, które skrzętnie przygotowujesz, poprawiasz i pielęgnujesz i są takie, które wychodzą "spod palca". Na kolanie. "Nikt mi tego nie dał…" był zdecydowanie kawałkiem tego drugiego typu - wspomina raper. - Wstałem kiedyś rano, po baletach, i poczułem silną potrzebę uzewnętrznienia swoich emocji związanych z tamtymi czasami.  

W numerze gościnnie wystąpił Słoń, czyli Wojciech Zawadzki. - Poznaliśmy się przy jego "Demonologii", złapaliśmy dobry kontakt i w ramach rewanżu zaprosiłem go na "Siłę charakteru" - wyjaśnia Młody M. - Początkowo numer nagraliśmy pod inny bit, którego autorem był mój ziomal Świr. Niestety musieliśmy go zmienić i pomógł mi w tym Donde. Więc tak naprawdę "Nikt mi tego nie dał..." jest remiksem, choć funkcjonuje jako oficjalna wersja płytowa. 

Posłuchaj
04:16 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - byl sobie numer 13.01.2022.mp3 Młody M o numerze "Nikt mi tego nie dał, nikt mi tego nie zabierze" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Echem wśród fanów Młodego odbił się także teledysk zrealizowany do tego numeru. - Opublikowaliśmy go trzy miesiące po premierze płyty. I to w czasach, gdy krążki promowało się tylko do dnia premiery - śmieje się rozmówca Kuby Pazia. - Nikt się nie spodziewał takiej reakcji. Na tym klipie wykręciłem swój pierwszy milion.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Młody M (@mlodyem)

Jak przyznaje raper - po premierze płyty i klipu jego kariera wystrzeliła. - Pojeździliśmy po klubach, pograliśmy, pośpiewaliśmy i potańczyliśmy - opowiada Młody M. - Dziennie przybywało mi na Facebooku po tysiąc obserwatorów, ale nie do końca umiałem to wykorzystać. Choć z tego, co wiem, ludzi nadal jara ten numer, a niektórzy dziarają sobie jego wersy. 

Posłuchaj także:

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Jakub Paź

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 13.45

kul