Ten Typ Mes i "Codzienność" - tak powstawał ten numer

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2022 16:55
- Dziś codzienność jest dużo mniej radosna i dużo bardziej "dojeżdżająca" niż w 2016 roku, gdy powstawał ten numer. Ale właśnie to chciałem zrobić - utwór wcale nie wesoły - opowiadał Ten Typ Mes w Rozmowie z Czwórką. 
Ten Typ Mes
Ten Typ MesFoto: Czwórka/Martyna Ogonek

Numer "Codzienność" powstał w listopadzie 2016 roku ze współpracy Tego Typa Mesa z Dawidem Podsiadło. Utwór jest jednym z singli promujących krążek "Ała", który ukazał się nakładem Alkopoligamii. - Ten tekst wynika z notatek - mówił Ten Typ Mes w rozmowie z Czwórką. - Początkowo pojawił się pomysł, by na tym bardzo "capslockowym" bicie była amatorska antropologia, obserwacje społeczne, emocje, które czujemy w powietrzu, że nie wszyscy idziemy w stronę radosną - mówił muzyk. - Chciałem zrobić utwór na tematy cięższe. Jednocześnie miał tam być prosty refren, wpadający w ucho, i zwrotki, w których będzie dużo przyspieszeń i elementy nucone. 

Jak podkreślał artysta, to przykład numeru, nad którym trzeba było długo pracować i który wymagał precyzji. - To jedna z tych piosenek, które się długo cyzeluje, w których dużo się skreśla. W języku polskim najciekawsze słowa są wielosylabowe. Zajmują one jednak wiele miejsca, a na szybkim bicie tego miejsca jest niewiele, więc złożenie tego kawałka nie było łatwe - podkreślał artysta. 

Źr. Alcopoligamia.com/Codzienność Ten Typ Mes + Dawid Podsiadło

- Chodziło mi o to, by piosenki, które znajdują się na płycie, miały formy piosenkowe, by były melodyjne i by można było nagrać ich covery - opowiadał Ten Typ Mes. W utworze usłyszymy także głos Dawida Podsiadły. Za mikserem usiadł zaś Ten Typ Mes. - Ludzie myślą, że mój głos to Dawid i odwrotnie, bo w pewnych rejestrach brzmimy tak samo. Trafiłem jednak na artystę, który lubi dopracować utwór, więc bardzo mnie to ucieszyło - podkreślał. Jak opowiadał artysta, ten utwór nie miał być sentymentalny. - Ja sam zupełnie taki nie jestem - mówił Ten Typ Mes.

Posłuchaj
05:28 _PR4_AAC 2022_03_17-13-47-54.mp3 O utworze "Codzienność" opowiada Ten Typ Mes (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska

Data emisji: 18.03.2022

Godzina emisji: 13.45

kd