Franio Mucha o "Salve Mel": to strach, że zabraknie mi czasu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 16:50
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem o piosence "Salve Mel" opowiada Franio Mucha.
Franio Mucha.
Franio Mucha.Foto: mat. prasowe/ PIAS Records

Franio Mucha to 18-letni debiutant z Opola, który sam odpowiada za produkcję, kompozycję i warstwę tekstową. Jego muzyka to mieszanka luzu, nostalgii i ujmującego uroku, która muzycznie inspirowana jest postpunkiem, zimną falą oraz nawiązaniami do funku. Debiutancka płyta Frania Muchy od samego początku miał być popową płytą i – jak podkreślał artysta – miała trafiać do ludzi. – Wybrałem więc paletę głupich emocji i stworzyłem jedenaście piosenek, do których może pląsać ten dzieciak w każdym z nas. Tak aby mógł wyrzucić całą złość. Aby przetańczyć cały świat – opowiada artysta. Singlem promującym album "Bakelit" jest utwór "Salve Mel".

– "Salve Mel" to moje obawy przed przemijaniem. Strach, że nie na wszystko starczy czasu. Wybrałem taki temat, bo wiem, że jest on bliski moim rówieśnikom – tłumaczy rozmówca Michała Daniluka. – Piosenkę napisałem w ciągu dwóch-trzech wieczorów. Zwłaszcza w refrenie słuchać, że ten numer opiera się na dość kiczowatej melodii.

Fundamentem utworu i pierwszą nagraną partią jest melodia zagrana na gitarze basowej. – Dużo moich piosenek zaczyna się od basu, w przypadku "Salve Mel" było podobnie. Utwór rozpoczął się od "pochodu basowego", potem wymyśliłem linię melodyczną, która miała pełnić formę akordów – wspomina Franio Mucha. – Fascynuje mnie dysonansowe granie na gitarze, takie w stylu Josha Homme’a z Queens Of The Stone Age i Connana Mockasina.

Franio Mucha - Salve Mel / Franio Mucha

Posłuchaj
06:17 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - franio mucha 13.10.2022.mp3 Jak powstał utwór "Salve Mel" Frania Muchy? (Muzyczny lunch/Czwórka)

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny lunch

Materiał przygotowała: Michał Daniluk

Data emisji: 6.10.2022

Godzina emisji: 13.48

kul/kor