BIOS rozdaje karty. Debiutuje "Pierwszym rozdaniem"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 20:33
Choć "Pierwsze rozdanie" to debiut płytowy zespołu BIOS, to o tych muzykach trudno mówić jak o debiutantach. Przez lata współpracowali z najgłośniejszymi nazwiskami na rynku: m.in. Darią Zawiałow i Krzysztofem Zalewskim. A jak brzmi ich album?
Muzycy zespołu BIOS i Damian Sikorski
Muzycy zespołu BIOS i Damian SikorskiFoto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • Zespół BIOS wydał swoją pierwszą płytę - "Pierwsze rozdanie". 
  • Kamil Bijoś, Kacper Stolarczyk, Daniel Kapustka, Wojtek Famielec i Artur Michalski wydali album w formie płyto-kart. 
  • Przed grupą BIOS jesienno-zmowa trasa koncertowa, ale jeszcze wcześniej koncerty festiwalowe.

Zespół BIOS to połączenie pięciu utalentowanych muzyków dla których muzyka jest zarówno zawodem, jak i pasją. Zespół tworzą Kamil Bijoś, Kacper Stolarczyk, Daniel Kapustka, Wojtek Famielec i Artur Michalski. Po latach na scenie, obok znanych gwiazd, postawili na autorską twórczość. 

Ich autorski projekt powstał podczas wspólnego wyjazdu w Bieszczady, gdzie zostały napisane pierwsze kompozycje łączące w sobie ambitny pop z elementami bluesa oraz soul'u. Od lat grający z topowymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej panowie, w końcu postanowili przemówić własnym, autorskim głosem. Ich marzeniem było grać taką muzykę, jaką kochają, bez ograniczeń czy tego, co narzucają ramy rynku. I to jest właśnie ten moment, kiedy odważyli się to zrobić.

Płyta "Pierwsze rozdanie" i karty

Pierwszy album zespołu BIOS nosi tytuł "Pierwsze rozdanie". Forma jego wydania jest bardzo wyjątkowa - to talia autorskich kart do gry i płyta do pobrania w formie cyfrowej. - Dyskutowaliśmy jak wydać tę płytę - przyznają muzycy w Czwórce. - Zdecydowaliśmy się na zabawę. To płyrty czyli płyto-karty. 

Obecni w studiu Czwórki przedstawiciele zespołu - Kamil Bijoś, Kacper Stolarczyk, Daniel Kapustka - przyznają, że każdy z artystów włożył w ten album coś od siebie. Ich piosenki nie wpisują się w schemat popularnych radiówek na 3,5 minuty.

Posłuchaj
57:17 2024_05_06 13_02_34_PR4_Muzyczny_Lunch.mp3 O płycie "Pierwsze rozdanie" opowiadają muzycy zespołu BIOS (Muzyczny Lunch/Czwórka)

- Komponujemy nasze utwory takie, jak wychodzą. Nie chcemy się z mieścić w jakiś ramach. Fajnie jest opowiedzieć większa historię - mówią. - Przy tekstach wspomagaliśmy się wyjątkowymi osobistościami. Napisały dla nas Paulina Przybysz, Monika Wydrzyńska, Żaneta Lubera i Ola Kwaśniewska. To cztery panie, które nam pomagały. 

Kamil Bijoś też zaczął pisać swoje teksty. - Miałem taką myśl, że gdy człowiek sam pisze tekst, sam śpiewa to, co napisał, to może mieć to głębszy wyraz - ocenia. - Duża ambicja we mnie siedzi. Uważałem, że każdy mój tekst jest bez sensu, ale jak się to pokazuje komuś innemu to okazuje się, że może to nie jest takie złe.

Album na setkę i improwizacje 

Płyta "Pierwsze rozdanie" to album nagrany na setkę, łącznie z wokalem. - Formy utworów są określone i zamknięte. Na koncertach są zagrane za każdym razem inaczej - nie boimy się odlecieć - zdradzają. 

Mówi się, że zespół jest jak rodzina, taki też jest BIOS, choć podkreślają, że są piątką różnych osobowości. - Zależy nam na podobnej sytuacji, słuchamy podobnej muzyki, mamy podobne poczucie smaku. Każdy leciutko odbiega w swoją stronę, ale spotykamy się pośrodku razem, bez większych ekscesów. 

Przed grupą BIOS jesienno-zimowa trasa koncertowa, ale jeszcze wcześniej koncerty festiwalowe. - Dzieje się sporo, kolejne kompozycje czekają. 

BIOS - Pierwsze rozdanie (Official Video)/BIOS

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Goście: BIOS (Kamil Bijoś, Kacper Stolarczyk, Daniel Kapustka)

Data emisji: 06.05.2024

Godzina emisji: 13.15

pj/pg