20 lat po premierze. Radek Łukasiewicz o płycie "8 Ohm" zespołu Pustki [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2024 17:00
Płyta "8 Ohm" była drugim albumem zespołu Pustki. Ukazała się w 2004 roku, zaskoczyła odbiorców, ale stała się też spełnieniem nadziei pokładanych w młodym polskim zespole. Po 20 latach od premiery piosenki z tego krążka trafiły do serwisów streamingowych w zremasterowanej wersji.
Radek Łukasiewicz i Bartek Koziczyński w Czwórce.
Radek Łukasiewicz i Bartek Koziczyński w Czwórce.Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
 • Zespół Pustki powstał w 1999 roku.
 • "8 Ohm" to drugi album grupy.
 • Po 20 latach od premiery - płyta trafiła do streamingu. 
 • To idealna okazja, żeby przywrócić album światu w nieco odświeżonej formie - mówił w Czwórce Radek Łukasiewicz. 

"8 Ohm" - jak wyglądała praca nad płytą?

- Praca nad naszą drugą płytą to był czas nauki, jak pisać piosenki, jak komponować jak grać i jak szukać brzmienia. To był okres burzy i naporu połączony z chęcią samodoskonalenia. Okres formujący przynajmniej jeśli chodzi o mnie jako muzyka - opowiada Radek Łukasiewicz - wokalista, gitarzysta i autor tekstów.

Płyta "8 Ohm" zespołu Pustki ukazała się w 2004 roku. To był album wielowątkowy i eklektyczny. Brzmienie gitar i perkusji wzbogaciły dźwięki saksofonu, skrzypiec, fisharmonii i wibrafonu. "Muzyka Ściany Wschodniej, ideał alternatywnego rocka znad Wisły, który anglosaskim bożkom się nie kłania" - pisali krytycy i nie szczędzili pochwał muzykom grupy.

Czy Pustki trafiły w swój czas?

- Przy okazji rocznicy zrobiłem sobie rachunek sumienia i z dystansu spojrzałem na ten moment. Wiele osób twierdziło, że trafiliśmy na właściwy czas. Na zachodzie pojawili się The Strokes, Franz Ferdinand  i White Stripes. Tymczasem teraz myślę, że w Polsce to wcale nie był okres dobry dla gitarowego grania - opowiada gość Czwórki. - Kiedy dziś oglądasz reklamy banków, widzisz chłopaków z gitarami czy z perkusją. Wtedy w każdej reklamie był didżej. To pokazuje, czego się wtedy słuchało i jaka muzyka uwiarygodniała przekaz.

- Płyta była naszym manifestem. Chcieliśmy pokazać, że potrafimy grać inaczej niż wszyscy, że możemy odciąć się od naszych rockowych korzeni. 20-lecie premiery to idealna okazja, żeby przywrócić album światu w nieco odświeżonej formie - dodaje rozmówca Bartka Koziczyńskiego.

Posłuchaj
20:24 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - pustki 08.05.2024.mp3 Radek Łukasiewicz o płycie "8 Ohm" zespołu Pustki (Muzyczny Lunch/Czwórka)

"Jestem przeciwny poprawianiu starych nagrań"

Album "8 Ohm" pierwotnie ukazał się tylko na płycie kompaktowej. 19 kwietnia 2024 roku płyta trafiła do serwisów streamingowych w zremasterowanej wersji.

- Ideowo jestem przeciwny poprawianiu starych nagrań, chyba że chodzi o dostosowanie ich do współczesnych norm - podkreśla Radek Łukasiewicz. - Dlatego nie przemiksowaliśmy na nowo naszej płyty, tylko zwróciliśmy się o pomoc do uznanego realizatora Adama Toczko, który zremasterował „8 Ohm”. W ten sposób nie musieliśmy otwierać nowego procesu twórczego, zachowaliśmy ten oryginalny. Nie chcieliśmy psuć tego dokumentu.

Radek Łukasiewicz: jestem przeciwny poprawianiu starych nagrań/Czwórka

Pustki - skład zespołu i koniec działalności

Płytę "8 Ohm" zespół Pustki nagrał w składzie:

 • Radosław Łukasiewicz - śpiew, gitara
 • Grzegorz Śluz - perkusja
 • Janek Piętka - śpiew
 • Filip Zawada - gitara basowa
 • Barbara Wrońska - śpiew, skrzypce, fortepian
 • Tomek Gołębiowski - guiro
 • Tomek Hołówka - saksofon
 • Daniel Pigoński - syntezatory
 • Paweł Nowicki - wibrafon

Pustki zakończyły działalność w 2019 roku. Dyskografię zespołu zamyka album "Wydawało się"  wydany w 2025 roku.

"Nadal czuję się jak licealista, który po szkole biegnie na próbę zespołu"

- Na poziomie debiutanckiej płyty żyliśmy mitem, że żeby robić dobrą muzykę, trzeba być amatorem. Kiedy pracowaliśmy nad albumem „8 Ohm” uzmysłowiłem sobie, że to musi iść w stronę zawodowstwa. Że nie da się tego robić tylko w weekendy po pracy - wspomina Radek Łukasiewicz. - Nasz zespół powstał, kiedy byliśmy w maturalnej klasie. Dziś w metrze widziałem wielu maturzystów i zdałem sobie sprawę, że to pokolenie, które pojawiło się na świecie już po wydaniu naszej płyty. To dla mnie prawdziwy kosmos, bo ja nadal czuję się tym chłopakiem, który po lekcjach jechał na próbę.   

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Radek Łukasiewicz (autor tekstów, kompozytor, muzyk, członek zespołu Pustki)

Data emisji: 08.05.2024

Godzina emisji: 13.15

kul/wmkor