Życie po życiu. Jak dziś wygląda Czarnobyl?

W przyszłym roku minie 30 lat od katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Niedawno wybrali się tam Jacek Podemski i Armin Kurasz, a efektem ich podróży jest film dokumentalny.
Widok z okna jednego z bloków Prypeci. Wybuch w elektrowni jądrowej w Czarnobylu miał miejsce 26 kwietnia 1986 roku, skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób
Widok z okna jednego z bloków Prypeci. Wybuch w elektrowni jądrowej w Czarnobylu miał miejsce 26 kwietnia 1986 roku, skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osóbFoto: PAP/Helmut Fohringer
O Audycji
Tytuł Życie po życiu. Jak dziś wygląda Czarnobyl?
Prowadzący Kuniszewicz Patryk
Opis

W przyszłym roku minie 30 lat od katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Niedawno wybrali się tam Jacek Podemski i Armin Kurasz, a efektem ich podróży jest film dokumentalny.

- Wcześniej robiliśmy program "Wstęp wzbroniony", w którym odwiedzaliśmy różne opuszczone miejsca w Polsce. Cały czas myśleliśmy jednak o najbardziej kultowym opuszczonym miejscu na świecie, czyli o Czarnobylu - mówią twórcy filmu.

Goście Czwórki podkreślają, że - wbrew obiegowej opinii - sama elektrownia funkcjonowała jeszcze do 2000 roku, a do tej pory na miejscu pracuje 2,5 tys. ludzi. Opuszczone jest natomiast miasto Prypeć znajdujące się w strefie skażonej i ewakuowane po katastrofie. Podemski i Kurasz opowiadają, jakie wrażenie zrobiło na nich to miejsce, dziś zamieszkane głównie przez... dzikie konie, lisy i niedźwiedzie.

Wspominają także spotkanie z ludźmi, którzy po ewakuacji wrócili do swojego domu, a nawet uprawiają warzywa w ogródku.

Z audycji dowiecie się, kiedy i gdzie będzie można zobaczyć film o Czarnobylu. W "Nawiedzonych" sprawdzaliśmy także, jakie bakterie żyją na naszych smartfonach i... po co nam ślina!

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Data emisji: 9.11.2015

Godzina emisji: 11.10

mg/asz

Goście

Jacek Podemski (dziennikarz) i Armin Kurasz (reżyser)

Playlista
Tagi
Playlista
  • Lion Babe - Impossible
  • Bardotka Trio, - Trabant Biały
  • LENNY KRAVITZ - Are You Gonna Go My Way
  • FOXES - Body Talk
  • FELIX JAEHN - Ain't Nobody (Loves Me Better)
  • MICAR - This Time It´s My Life
  • November Project - Optymista