X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak zapamiętywać daty? "Ważny jest punkt 0"

20 proc. absolwentów gimnazjów ma problemy z chronologią - wynika z badania Instytutu Badań Edukacyjnych. Tymczasem chronologii można się nauczyć!
Historię trzeba rozumieć, dat trzeba nauczyć się na pamięć. Można je własnoręcznie przepisywać, można też zapamiętywać na zasadzie skojarzeń
Historię trzeba rozumieć, dat trzeba nauczyć się na pamięć. Można je własnoręcznie przepisywać, można też zapamiętywać na zasadzie skojarzeńFoto: Pixabay/skeeze/dom. publiczna
O Audycji
Tytuł Jak zapamiętywać daty? "Ważny jest punkt 0"
Opis

20 proc. absolwentów gimnazjów ma problemy z chronologią, a mniej niż połowa potrafi uporządkować w kolejności następowania wydarzenia opisane w prostym tekście - wynika z badania Instytutu Badań Edukacyjnych.

Chronologii można uczyć się na dwóch poziomach. - Chronologia względna opisuje to, co było wcześniej, a co później - tłumaczy ekspert. - Chronologia bezwzględna podaje daty.

We współczesnej chronologii dzieje ludzkości dzielimy na tak zwane dzieje przed naszą erą i naszej ery. Jako umowną datę rozgraniczającą przyjmuje się punkt "0". I to on właśnie powinien być dla nas punktem odniesienia przy uczeniu się dat.

W audycji rozmawiamy także z członkami grupy teatralnej z liceum im. M. Reja w Warszawie i sprawdzamy, jak geny wpływają na długość życia.

***

Tytuł audycji: "Nawiedzeni"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 26.11.2015

Godzina emisji: 11.10

kul/mg

Playlista
Tagi

Playlista
 • JERRY WILLIAMS - Boy Oh Boy (D Silva Vocal Remix)
 • Pharell Williams - Freedom
 • The Dumplings, - Nie gotujemy
 • SHAMIR - Call it off
 • AWOLNATION - Sail
 • MARK RONSON - I Can't Lose
 • BIAŁKA - Łap Mnie
 • SHOPPING - Why Wait
 • Chvrches - Empty Threat
 • Sam Supplier - Can't Get Enough
 • Cage The Elephant - Mess Around