Obywatel MC z projektem "Witaj w domu": niosę ważne przesłanie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2022 11:25
"Witaj w Domu" to tytuł albumu, ale jednocześnie nazwa kampanii społecznej zainicjowanej przez Obywatela MC, czyli rapera Przemka Szymańskiego. - Chcemy dawać ludziom "życiowego kopa" - mówił gość Czwórki. 
Obywatel MC, czyli Przemysław Szymański
Obywatel MC, czyli Przemysław SzymańskiFoto: Adam Świetlicki/Czwórka

Obywatel MC prowadzi projekt "Witaj w Domu", którego tytuł jest jednocześnie tytułem płyty. Jak opowiadał, jego kampania ma motywować do działania i dawać przysłowiowego "mentalnego kopa" do pracy nad sobą. - Przy okazji krążka "Stardust" szukałem czegoś ważniejszego w życiu, a potem, robiąc "Witaj w domu" zrozumiałem, że to ja sam jestem tym "centrum", do którego dążyłem - opowiadał gość Czwórki. Jak podkreślał, pisanie piosenek stanowi dla niego swoistą terapię. 

- Moim tekstom zawsze towarzyszyła prawda. Mówiłem o tym, co się dzieje w moim życiu: czy było dobrze, czy źle. Przy okazji "Witaj w domu" otworzyłem się i pokazałem, jak wyglądał mój proces przebudzenia, pracy nad sobą, która często nie jest łatwa - mówił Przemysław Szymański. Raper zdecydował się opowiedzieć o swojej drodze także przy pomocy działań edukacyjnych. - Chciałem, by ten album trafił do ludzi, którzy potrzebują takiego wsparcia. Po premierze "Bezdomnego dzieciaka" zacząłem dostawiać wiele prywatnych wiadomości, w których ludzie opisywali, z czym się mierzą. To mnie trochę przytłoczyło, ale z drugiej strony zainspirowało. Dodatkowo zacząłem prowadzić warsztaty i robię to od pięciu lat. Jestem wdzięczny za świadomość, którą nabyłem. Nie staram się zrozumieć wszystkiego, ale dla mnie jedna osoba, której życie się realnie odmieni, jest ważniejsza od tych dziesiątek, które słuchają bezrefleksyjnie - podkreślał.

Posłuchaj
64:58 2022_06_14 22_01_19_PR4_Numer_Raz_na_fali.mp3 O płycie "Witaj w domu" i idei kampanii pod tym hasłem opowiada Obywatel MC (Numer Raz na fali/Czwórka) 

Przemysław Szymański obecny jest na polskiej scenie rapowej od 1994 roku. Zaczynał od przygody z graffiti. - Byłem takim "wkurzonym" dzieckiem. Mogłem zejść na ścieżkę przestępczą, ale malując, nikogo nie krzywdziliśmy. Tworząc, czułem, że jestem te 5 cm nad ziemią, i wybrałem tę drogę - mówił gość Czwórki. - Graffiti było dla mnie sposobem na walkę z systemem, a jednocześnie uwolnienie swojej kreatywności. 

Źr. Obywatel MC/Zapowiedź trasy "Witaj w domu"

Muzycznie, początkowo pod ksywą Kear, reprezentował przeróżne rapowe ekipy. Jako 18-latek przeniósł się na stałe do Gdańska, pod szyldem Deluks w 2001 roku wraz z Centem i Rybsonem, we współpracy z Wacem, wydał pierwszy oficjalny singiel "Graffiti". - Wówczas istniało piractwo, to był trudny czas, ostatecznie wydaliśmy na winylu singiel "Jak nie my, to kto" i Deluks się zakończył, choć dziś nie wykluczamy, by coś nagrać - mówił. 

Dziś wspomina, że pseudonim "Obywatel MC" nie jest przypadkowy. - Nie chciałem się od niczego odcinać. Początkowo wydawało mi się, że zrobienie solowej płyty będzie bardzo trudnym wyzwaniem, ale poszło mi to dość sprawnie. Zastanawiałem się, czy pozostać przy ksywie Kear, czy zacząć jako Obywatel MC, ale tak się złożyło, że urodziliśmy się w poprzednim systemie. Pamiętamy to, więc poszedłem w tę stronę - tłumaczył.

Źr. Obywatel MC/Witaj w domu

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Gość: Obywatel MC (Przemysław Szymański)

Data emisji: 14.06.2022

Godzina emisji: 22.05

kd