Łukasz Żurkowski z płytą "Kurz". "Lubimy pisać piosenki po polsku"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 16:28
"Kurz" to drugi album długogrający w historii grupy, krążek światło dzienne ujrzał 11 lutego 2022 roku. Choć artysta na co dzień mieszka w Wielkiej Brytanii, swoje utwory tworzy w ojczystym języku. 
Zespół Żurkowski planuje wiele koncertówzdj. ilustracyjne
Zespół Żurkowski planuje wiele koncertów/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Żurkowski to grupa założona w 2016 roku przez Łukasza Żurkowskiego - wokalistę, gitarzystę, autora tekstów oraz kompozytora. Muzycznie oscyluje wokół alternatywnego rocka z silnym wsparciem brzmień elektronicznych. - Muzyka towarzyszyła mi od zawsze i myślę, że chłopakom z zespołu również - podkreślał w rozmowie z Czwórką. - Próbowaliśmy sił w różnych projektach - sam grałem m.in. w grupie punkowej, nie stawiałem sobie żadnych granic - ale los skierował nas w tym kierunku i cieszę się, że do dziś tak to wygląda - mówił wokalista w Czwórce. 

Na co dzień Łukasz Żurkowski od kilkunastu lat mieszka w Wielkiej Brytanii, jednak śpiewa dziś wyłącznie po polsku, a w jego zespole są wyłącznie rodacy. - To nie był jednak główny plan, tak po prostu się stało - podkreślał w rozmowie z Czwórką. Artysta z muzyką związany jest od dzieciństwa. - Rockowe inspiracje zaszczepiła we mnie moja siostra, dlatego też moje pierwsze próby z instrumentem mieściły się w ramach punk rocka - wspominał gość Czwórki. 

Jako zespół muzycy Żurkowskiego współpracują od lat i jak opowiadał gość Czwórki wspólnie współtworzą swoje utwory. - Dotychczas mieliśmy własną salę prób i spędzaliśmy w niej długie godziny, niejednokrotnie zarywając noce. Gdy ktoś z nas miał kolejne pomysły, po prostu je realizowaliśmy - opowiadał gość Czwórki. - Mamy jednak nadzieję, że fakt, iż komponujemy po polsku sprawi, że pewnego dnia będziemy mogli wrócić do naszego kraju i w pełni oddać się muzyce - podkreślał. 

Posłuchaj
55:06 2022_02_11 22_04_38_PR4_Rock_Block.mp3 Łukasz Żurkowski opowiada o swojej twórczości i albumie "Kurz" (Rock Blok/Czwórka)

Tęsknoty za Polską dotyczy m.in. numer "Zapach pól". - Ten numer jest dokładnie o nostalgii za ojczyzną - mówił gość Czwórki. - Czasem, gdy wychodzi się późną jesienią z domu dociera do nas zapach spalonych liści, gałęzi, takiego mroźnego powietrza - opowiadał o swoich inspiracjach Łukasz Żurkowski. Na płycie "Kurz" znalazło się ostatecznie 12 kompozycji, na których usłyszymy znakomitych gości,  m.in. Tomasza Organka, z którym Łukasz Żurowski współpracował przy produkcji utworu "Western". 

"Kurz" to druga płyta Żurkowskiego, a poprzedni, debiutancki album pt. "Włóczęga" ukazał się w 2019 roku nakładem Mystic Production. Teraz krążek wyprodukowany został przez Łukasza Żurkowskiego i Patryka Króla przy pomocy Pawła Cieślaka. To utwory, które - jak opowiadał artysta - zamknięte w zakurzonej szufladzie czekały na swój czas, ale także to zupełnie nowe kompozycje, które powstały "z dnia na dzień, bez planu umieszczania ich na płycie". "Kurz" to mocna gitarowo-elektroniczna opowieść z - jak piszą twórcy - melodyjnymi wokalami traktująca w tekstach o demonach, złości, smutku, miłości oraz zdarzeniach, które wywarły na autora ogromny wpływ, z czasem pozostawiając trudno gojące się rany.  


Łukasz Żurkowskifot. mat. pras. Łukasz Żurkowskifot. mat. pras.

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Marcel Różanka (lider i perkusista zespołu Oberschlesien)

Data emisji: 11.02.2022

Godzina emisji: 23.15

kd