Romantycy Lekkich Obyczajów i płyta pełna metafor i emocji

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 09:55
Pandemia dała Romantykom Lekkich Obyczajów czas by stworzyć nowy album. - Staraliśmy się wykorzystać maksymalnie ten moment światowego "hamulca", żeby na koniec wyjść z czymś, co będzie można pokazać ludziom i będzie miało sentymentalną i emocjonalną wartość - mówi Adam Miller. 
- W tytule płyty każdy znajdzie swoje skojarzenia. To hasło jest dobre dla filozofii, którą chcieliśmy na tej płycie zawrzeć - mówi Adam Miller.
- W tytule płyty każdy znajdzie swoje skojarzenia. To hasło jest dobre dla filozofii, którą chcieliśmy na tej płycie zawrzeć - mówi Adam Miller.Foto: Shutterstock.com/PopTika

Poprzednia płyta zespołu "Neoromantyzm" powstawała aż cztery lata. Album "Wybaczyć wszystkim wszystko" powstał w rok. - Można powiedzieć, że wpływ pandemii był dla nas owocny, jeśli chodzi o naszą pracę - mówi Adam Miller z zespołu Romantycy Lekkich Obyczajów. - Gdy zaczęła się pandemia wyjechałem na wieś i siedziałem tam 1,5 miesiąca odcięty od świata. Żeby mieć internet musiałem jechać do wsi obok. Wyjechałem z myślą, że świat się kończy. Dopiero po 1,5 miesiąca zobaczyłem, że jest inaczej - dodaje. 

W czasie izolacji Damian Lange wysyłał Adamowi przeróżne szkielety utworów, nad którymi pracował w Olsztynie. Tak powstał zalążek, z którego została stworzona płyta. 

- Do nagrań potrzebujemy zewnętrznej karty muzycznej i mikrofonu. Tak powstały wszystkie płyty Romantyków. Samo miejsce nagrań jest dla nas drugorzędne. Ważne by nie było odbić - przyznaje producent. - Staraliśmy się wykorzystać maksymalnie ten moment światowego "hamulca", żeby na koniec wyjść z czymś, co będzie można pokazać ludziom i będzie miało sentymentalną i emocjonalną wartość. 

Na albumie nie brakuje mocnego uderzenia perkusji. - Nasz perkusista, Paweł, uzbroił się w nowe urządzenia. Uznaliśmy, że ta płyta jest bardziej rockowa, balladowo-grunge'owa, w porównaniu do poprzednich i trzeba sekcję rytmiczną nagrać na żywo. To się udało - zdradza gość Bartka Koziczyńskiego. - Cały album powstał w zaciszu domowego studia.

Posłuchaj
56:35 2023_03_31 22_03_54_PR4_Rock_Block.mp3 Adam Miller opowiada o najnowszej płycie Romantyków Lekkich Obyczajów (Rock Blok/Czwórka)

 

Inspiracje do powstania albumu "Wybaczyć wszystko wszystkim" płynęły też z muzyki australijskiego zespołu Tame Impala, założonego przez Kevina Parkera. - To był czas, gdy odkryłem ten zespół i słuchałem go na okrągło - przyznaje Adam Miller. - Poczułem więź z tym facetem. Najbardziej przybliżył mnie do niego dwuminutowy film, który nagrał w pokoju nad oceanem. To mnie zbliżyło do niego, ta świadomość, że jesteś samowystarczalną maszyną by robić kompozycję, przenieść ją w etap aranżacji, na produkcji kończąc. 

Mimo że teksty kompozycji, które znalazły się na płycie nie pochodzą z jednego czasu, to tęsknota w nich zawarta ma tu rację bytu. 

- Ten album ma historycznie opisywać okres tego potężnego sentymentu. Myślę, że każdy był w stanie to poczuć. U nas w tekstach jest to zawarte. To tęsknota za wszystkim, za oceanem, dziewczyną, powietrzem - zdradza muzyk. 

Sprawdź także:

Wydaniu płyty towarzyszyła sesja zdjęciowa muzyków, ale też wystawa, na której zaprezentowali się w różnych stylizacjach. Tym akcentem otworzyli też swoją wytwórnię, którą zainaugurowało wydanie "Wybaczyć wszystkim wszystko".

Romantycy Lekkich Obyczajów - Błyszczyk (Audio)/romantycy

Na okładce albumu widzimy futurystyczną, dostojną wieżę Babel, która inspirowana jest malarstwem Pietera Bruegela. - Chcieliśmy pokazać, że dziś jesteśmy skupieni na sobie, żyjemy w miastach, nasza cywilizacja zaczyna zjadać swój własny ogon. Większość ludzi nie wie do końca, o co w tym chodzi - wyjaśnia Adam Miller. - Nasza okładka, jej rewers i awers mają korespondować ze sobą. Cyrk jest pewną maską dla tych faweli, które są brzydkie i brudne. Na płycie jest wiele metafor, jest tam wiele barw i emocji. 

Sam tytuł albumu został zaczerpnięty z gdańskiego muru, który Adam Miller zauważył idąc po mieście. - Każdy znajdzie tu swoje skojarzenia. To hasło jest dobre dla filozofii, którą chcieliśmy na tej płycie zawrzeć. 

RLO - Owoce Morza (Official Video)/romantycy

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Adam Miller (multiinstrumentalista, producent, współkompozytor, Romantycy Lekkich Obyczajów)

Data emisji: 31.03.2023

Godzina emisji: 22.03

pj/ans

Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Retrospective: chcemy uzależniać od tej płyty

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 10:00
"iNtrovErt" to najnowszy album koncepcyjny leszczyńskiej formacji Retrospective. Muzycy postawili na spójność płyty, a żeby wybrać jej temat ogłosili w zespole konkurs. 
rozwiń zwiń