Oranżada o płycie "Karma Tango": to nasza autoterapia

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 11:05
Grają od 20 lat - poza czasem i obowiązującymi trendami. "Karma Tango" to nowa płyta, którą zespół Oranżada świętuje 20-lecie muzycznej działalności.
Zespół Oranżada świętuje 20-lecie muzycznej działalności.
Zespół Oranżada świętuje 20-lecie muzycznej działalności.Foto: 3Maciej Łabudzki/mat. prasowe

Potrzeba dystansu

To pierwszy od 10 lat premierowy materiał zespołu. - Graliśmy, ale nie publikowaliśmy nowych piosenek - opowiada Michał Krysztofiak, wokalista i gitarzysta Oranżady. - Poza tym trzon zespołu, czyli Artur Rzempołuch, Rober Derlatka i ja współpracujemy ze sobą już od 30 lat, w pewnym momencie poczuliśmy "zmęczenie" materiału. Musieliśmy zrobić krok w tył, żeby pójść dalej. 

Pożar i pandemia

Zespół powstał w Otwocku w 2002 roku i przez wiele lat grał… w lesie. - Nasza sala prób mieściła się w Muzeum Ziemi Otwockiej, którego siedziba znajduje się w lesie. Mieliśmy do niej dostęp przez 24 godziny na dobę i spędziliśmy tam fajny czas, choć finał był dość tragiczny, bo przed pandemią spalił nam się tam cały sprzęt - wspomina gość Czwórki. - To nas załamało, bo straciliśmy instrumenty, które zbieraliśmy całe życie. Mnie spaliły się dwie 50-letnie gitary, wzmacniacz i wszystkie efekty. Ale doszliśmy do wniosku, że potraktujemy to jako znak do nowego rozdania. Tylko, że potem wybuchła pandemia… Tytuł krążka nawiązuje do tamtych wydarzeń, a nazwę "Karma Tango" wymyślił Rober Derlatka. - Wydaliśmy płytę także po to, by grać koncerty. Żeby przypomnieć o sobie słuchaczom - wyjaśnia rozmówca Bartka Koziczyńskiego. - Mocno stęskniliśmy się za żywym graniem.  

Jak brzmi "Karma Tango"?

Styl formacji charakteryzuje się ciepłym, organicznym brzmieniem. Nieoczywiste melodie i nienachalna przebojowość skąpane są w sosie o wyjątkowo odprężającym, ale jednak psychodelicznym posmaku.

Oranżada - Tyle Dróg (Official Video) Pierwszy singiel z płyty Karma Tango | Oranżada

Sprawdź też:

- Nowe piosenki powstawały na przestrzeni ostatnich 10 lat i w większości są efektem naszej kolektywnej pracy. Nawet jeśli któryś z nas przynosi szkic utworu, to w jego tworzeniu bierze już udział cały zespół - wyjaśnia Michał Krysztofiak. - Nagrywanie płyty "Karma Tango" było dla nas formą autoterapii. Punktujemy to, co dzieje się teraz na świecie, ale wierzymy w to, że będzie fajnie.  

Posłuchaj
11:27 CZWÓRKA Rock Bok - oranzada 14.04.2023.mp3 "Karma Tango" - o nowej płycie zespołu Oranżada (Rock Blok/Czwórka)

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Michał Krysztofiak (wokalista i gitarzysta zespołu Oranżada)

Data emisji: 14.04.2023

Godzina emisji: 22.15

kul

Czytaj także

Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radioslam z debiutanckim krążkiem w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 18:40
- Trochę długo pracowaliśmy nad naszą płytą. Złożyło się na to wiele czynników, jednym z nich było dążenie do perfekcji - mówi w Czwórce Radek Zając, połowa duetu Radioslam.
rozwiń zwiń